SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

ChatGPT môže odísť z Európskej únie: Ak sa nedohodnú, OpenAI je pripravená chatbota stiahnuť

CEO OpenAI pripúšťa, že by ChatGPT mohol odísť zo štátov Európskej únie. Všetko závisí od finálneho znenia regulácie zo strany EÚ.

Väčšina z vás určite už aspoň raz vyskúšala použiť populárneho AI chatbota od spoločnosti OpenAI, ktorým je ChatGPT. Tento nástroj sa stal naším každodenným pomocníkom v práci, škole, no aj bežnom živote napríklad vo chvíli, keď sa nevieme rozhodnúť čo uvariť na obed alebo ako si naplánovať deň. AI chatbota pritom vieme využiť aj v niektorých nástrojoch od Microsoftu, ktorými je vyhľadávač Bing, prehliadač Edge, klávesnica SwiftKey alebo komunikačná platforma Skype. Spoločnosť OpenAI s ním však má v poslednej dobe problémy najmä pre jeho využívanie v rámci Európskej únie. EÚ má pritom pomerne prísne pravidlá, ktoré sa spájajú s transparentnosťou spracovávania dát a podobne. ChatGPT by sa preto mohol z nášho trhu vytratiť, pričom bližšie informácie nám priniesla agentúra Reuters.

Európska únia by mohla spôsobiť odchod ChatGPT z trhu

Využívanie AI chatbotov pre získavanie informácií, no aj ako pomocný nástroj, môže byť pomerne problémové. Minimálne tak to vidí Európska únia, ktorá aktuálne pracuje na súbore pravidiel, ktoré bude musieť umelá inteligencia dodržiavať. V rámci takýchto pravidiel budú musieť generatívne nástroje AI zverejniť akýkoľvek materiál chránený autorskými právami použitý na vývoj ich systémov. A práve aj ChatGPT je takýmto nástrojom. Spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za týmto chatbotom sa vyjadrila, že sa pokúsi splniť všetky požiadavky Európskej únie. K situácii sa vyjadril aj Sam Altman, ktorý je aktuálne CEO v OpenAI.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Súčasný návrh zákona EÚ o umelej inteligencii by bol príliš regulovaný, ale počuli sme, že bude stiahnutý. Stále sa o tom hovorí.“ prezradil Altman pre Reuters

Poslanci Európskeho parlamentu začali na návrhu tohto zákona pracovať ešte začiatkom tohto mesiaca. Teraz má prebiehať rokovanie medzi zástupcami Parlamentu, Rady a Komisie. Výsledkom má byť finálny návrh, ktorý bude určovať podmienky pre AI nástroje, medzi ktoré zaradíme ChatGPT, no aj taký Bard od spoločnosti Google, ktorý sa pre regulácie do Európy zatiaľ ani nedostal.

OpenAI pripúšťa aj takýto scenár

Odchod ChatGPT z nášho trhu by mohlo spôsobiť výrazné znepokojenie zo strany používateľov dnes už skutočne populárneho nástroja. Problémy by boli aj s používaním nástrojov od spoločnosti Microsoft, ktorá vo veľkom spolupracuje práve s OpenAI a nedávno priniesla výsledky svojho vyhľadávania aj priamo do chatbota. Podľa slov Altmana by stačilo, ak by sa zmenila definícia systémov umelej inteligencie na všeobecné použitie. Aktuálne znenie regulácie by totiž ChatGPT výrazne obmedzilo a OpenAI by pravdepodobne muselo pristúpiť k jeho stiahnutiu zo štátov Európskej únie. My však veríme, že sa to nakoniec nestane.

Patríte medzi aktívnych používateľov chatbota ChatGPT? A viete si predstaviť, že by odišiel zo štátov Európskej únie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close