Cez týchto päť fráz v Google vyhľadávači ti online podvodník vie vybieliť bankový účet. Dávaj si extra pozor, aby si nenaletel!

Daj si pozor na to, čo vyhľadávaš v Google. Cez tieto časté frázy ťa vie online podvodník presmerovať na falošný web a vybieliť ti účet.

hacker-bankova-karta_titulka
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Stretnúť sa dnes s online podvodom nie je vôbec tak náročné, ako si možno myslieť. Internetoví podvodníci to na nás skúšajú z každej strany.

Možno ti prišiel už falošný e-mail alebo podvodná SMS správa. Prípadne ti niekto telefonoval s cieľom, aby sa dostal k tvojim citlivým údajom.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Samozrejme, do telefónu si môžeš stiahnuť aj nebezpečnú aplikáciu a to aj cez oficiálny Obchod Google Play, ktorá bude dolovať z tvojho zariadenia citlivé údaje.

Tieto bežne cestičky, ako sa dostávajú podvodníci do našich smartfónov a rôznych účtov, vieme často odhaliť. Hoci niekedy to je náročnejšie, hlavne keď ide o prepracovaný podvod.

Jeden kanál, cez ktorý sa dostávajú hackeri do našich zariadení, je ale dlhodobo podceňovaný a obzvlášť nebezpečný.

pozor peniaze podvod
Zdroj: Vosveteit.sk, OpenClipart-Vectors z Pixabay

Hacker sa môže dostať do tvojho mobilu a počítača aj cez Google vyhľadávač

Jeden z najviac podceňovaných kanálov, cez ktoré sa útočníci dostávajú do našich zariadení, je cez vyhľadávač Google. Možno sa teraz pýtaš, ako je to možné. Táto technika sa odborne volá „seo poisoning“. Možno si už niekedy počul pojem SEO. Ten znamená „Search Engine Optimization“, teda optimalizácia pre internetové vyhľadávače.

Ide o bežnú techniku, ako posunúť webovú stránku vyššie vo vyhľadávaniach v Google, Bing a ďalších. „Poisoning“ znamená v preklade niečo otráviť (jedom). Ide doslova o zneužívanie znalosti, ako optimalizovať stránky s cieľom, aby sa nebezpečné stránky dostali vyššie vo výsledkoch vyhľadávania. Útočníci častokrát s cieľom, aby dostali takéto weby vyššie, platia okrem iného často aj reklamu, aby sa zobrazovali na prvých priečkach.

Možno už asi tušíš, kam smerujeme. Ak útočník zneužije tieto znalosti, tak ľahko vie dostať na svoj web potenciálne obete. Ak je web nielen riadne optimalizovaný pre vyhľadávače, ale zároveň je aj používateľský prívetivý a kopíruje vzhľad regulárnych služieb, tak ľahko sa môžeš nachytať.

Nižšie ti preto prinášame päť typov vyhľadávaní, pri ktorých sa môžeš popáliť.

Pri týchto vyhľadávaniach na internete buď obozretný

„Číslo zákazníckych služieb“

Možno aj ty si uľahčuješ prácne hľadanie kontaktov na rôzne služby. Podvodníci často s cieľom, aby si ich kontaktoval ty sám, optimalizujú web na kľúčové slová ako „zákaznícka podpora ZSE“ a podobne. Akonáhle zavoláš sám na toto číslo, ktoré sa ti zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania, tak budeš mať tendenciu byť menej obozretný a urobíš všetko, čo od teba bude druhá strana požadovať.

„Internet banking“

Ďalším častým online podvodom je, kedy internetoví podvodníci propagujú služby ako „Internet banking Tatra banka“, „Internet banking VÚB“ a podobne s cieľom, aby ťa dostali na podvodnú stránku, ktorá imituje web tvojej banky. Samozrejme, údaje, ktoré vyplníš, odovzdáš týmto spôsobom podvodníkovi, ktorý ich zneužije.

nebezpecne internetove vyhladavania
Zdroj: Irham Setyaki z Unsplash, úprava Voseteit.sk

„Dobitie kreditu“

Ak máš SIM kartu s predplateným kreditom, tak pravdepodobne si ho dobíjaš pravidelne cez internet. Medzi častý podvod patrí, že útočník vytvorí web, ktorý kopíruje vzhľad regulárneho operátora a začne ho propagovať vo výsledkoch vyhľadávania. Ty s vedomím, že si dobíjaš kredit, odovzdáš citlivé údaje z platobnej karty útočníkovi, ktorý ti vybieli účet.

„Rýchla pôžička“ či „Jednoduchá pôžička“

Tento podvod je o to nechutenejší, že podvodník zneužíva dôveru ľudí, ktorí majú hlboko do vrecka. Vždy, keď sa dostaneš na web, ktorý ponúka pôžičku, si preto over, či stránka má potrebné licencie vrátane recenzií používateľov. Ľahko sa ti môže zdať, že podvodník na druhej strane, ak navrhne dizajn stránky a kroky vyplnenia žiadosti šikovne, tak ti ukradne identitu. Môže sa následne dostať nielen k tvojim dokladom, ale aj na tvoje meno vytvoriť bankový účet, požiadať o peniaze a podobne.

„Google Authenticator“ či vyhľadávanie iných aplikácií

Nie je žiadnym tajomstvom, že podvodníci často optimalizujú web alebo ho propagujú aj na známe služby, ako je napríklad Google Authenticator. Ide o službu od Google, ktorá robí to, že pred prihlásením sa do inej služby, napríklad Gmailu, požiada používateľa o vygenerovanie dodatočného hesla. Problémom je, že keď si takúto aplikáciu stiahneš cez Google, môžeš si stiahnuť do zariadenia aj vírus. Ten ti v mobile zostane aj potom, ako nepoužiteľnú aplikáciu z neho odstrániš. Samozrejme, toto sa dá aplikovať aj na iné služby ako napríklad Správca hesiel a podobne.

podvodna aplikacia phishing FIO banka_1
Zdroj: FIO Banka, príklad podvodnej aplikácie, ktorá simuluje FIO banku, ktorá bola v minulosti dostupnou k stiahnutiu cez výsledky vyhľadávania

Samozrejme, frázy vyššie sú len čerešničkou na torte a podvodník môže optimalizovať web alebo ho propagovať, aj pre iné kľúčové slova. Buď preto obozretný a vždy si riadne over, či si sa dostal na vierohodný web alebo nie.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre