Cez tieto nastavenia tvojho telefónu odhalíš aplikácie, ktoré ti míňajú najviac batériu
Rýchle vybíjanie batérie nemusí vždy znamenať problém v smartfóne. Niekedy sú na vine náročné aplikácie.
Batéria patrí k najdôležitejším komponentom smartfónu, pretože určuje, ako dlho môžeme zariadenie používať. Keď sa začne vybíjať rýchlejšie, než by sme chceli, potom máme problém.
K rýchlemu vybíjaniu batérie môže prispieť niekoľko faktorov, pričom vek je jedným z tých hlavných. Za najväčšieho žrúta energie sa ale považuje obrazovka zariadenia, hlavne pri vysokom jase. Niekedy však môže vina ležať inde, než by sme predpokladali. Ak aj teba trápi rýchle vybíjanie batérie, ako prvé by si mal skontrolovať svoje aplikácie.
Nie je tajomstvom, že niektoré aplikácie sú náročnejšie ako iné. Ak napríklad spustíme najnovšiu, graficky náročnú hru, potom by sme mali očakávať, že percentá batérie pôjdu dole rýchlejšie. Niekedy sú však žrútmi batérie aj také aplikácie, o ktorých by sme to vôbec nepovedali. Nižšie si ukážeme, ako skontroluješ, ktoré aplikácie žerú najviac batérie.
Ako zistiť, ktoré aplikácie ti míňajú najviac batérie telefónu?
Skontroluj, ktoré aplikácie ti míňajú najviac batérie
Postup je mimoriadne jednoduchý, hoci sa môže jemne líšiť v závislosti od modelu zariadenia. Na smartfónoch POCO ti stačí, ak si otvoríš nastavenia a v nich zvolíš možnosť Batéria. Otvorí sa ti okno, kde na spodku uvidíš, ktoré aplikácie spotrebúvajú najviac batérie.
Ako môžeš vidieť na obrázku vyššie, najviac batérie pýta Instagram, potom nasleduje Reddit. Práve sociálne siete patria častokrát k aplikáciám, ktoré spotrebúvajú najviac energie, pretože sa neustále aktualizujú na pozadí. Nasledujú streamovacie aplikácie ako napríklad YouTube alebo Netflix. Podstatnú časť batérie si môžu zobrať aj navigačné aplikácie, ako napríklad Google Mapy alebo Waze. Tie totiž neustále pracujú s polohou zariadenia.
Neprehliadnite
Aplikácie ako Skype, WhatsApp, Meet a podobné môžu spotrebovať veľa batérie, ak ich používame napríklad na videohovory alebo posielame veľa fotografií vo vysokej kvalite, čím sa viac používajú dáta alebo Wi-Fi a rýchlejšie sa vybíja batéria.
Keď identifikuješ najnáročnejšie aplikácie na tvojom smartfóne, potom ich môžeš prestať používať, keď máš málo percent alebo vieš, že nebudeš mať dlhšiu dobu prístup k nabíjačke. To ti pomôže šetriť batériu no existuje ešte jeden spôsob.
Veľmi jednoducho sa k týmto nastaveniam dostaneš ale aj cez telefóny iných značiek. V princípe rovnako to je aj v prípade mobilov Samsung, kde keď otvoríš nastavenia, tak klikni na možnosť Batéria. Potom zroluj ponuku nižšie ku aplikáciám, ktoré ti míňajú batériu, a klikni na Zobraziť podrobnosti.
Obmedz fungovanie aplikácií na pozadí
Veľa aplikácií pracuje na pozadí, aby ti napríklad dokázali čo najskôr doručiť správu, ktorú ti niekto poslal. Aj tým môžu míňať batériu o niečo rýchlejšie. Smartfón ti dovoľuje obmedziť aktivitu aplikácie na pozadí, čím zabrániš tomu, aby táto aplikácia míňala batériu, keď ju nepoužívaš.
Ak chceš obmedziť používanie aplikácie na pozadí, proces je opäť veľmi jednoduchý. Otvor nastavenia aplikácií a klikni na možnosť spravovať aplikácie. Následne vyber zo zoznamu aplikáciu, ktorú chceš obmedziť. Na obrázku vyššie môžeme vidieť, že v našom prípade je hlavným páchateľom aplikácia Instagram. Nájdeme ju teda v zozname a otvoríme ju.
V prípade smartfónov POCO v profile aplikácie môžeš vidieť možnosť Šetrenie batérie. Túto možnosť otvoríme a v novom okne zvolíme Zakázať činnosť na pozadí.
Hotovo. Tento postup zopakuj pri všetkých aplikáciách, ktoré ti spotrebúvajú najviac batérie. Uvidíš, že odrazu ti ostane smartfón nabitý o niečo dlhšie. Zároveň ale musíme upozorniť, že ak vypneš aktivitu na pozadí pre četové aplikácie, tie ťa nebudú informovať o nových správach. Ľahko ti tak vie uniknúť dôležitá informácia, ktorú ti poslal niekto z rodiny, kamarát alebo dokonca nadriadený.
Rovnako to platí aj pre ostatné aplikácie. Ak vypneš aktivitu na pozadí, aplikácia jednoducho nebude pracovať, čiže nebude posielať ani notifikácie. Pri četových aplikáciách ti môžu pochopiteľne uniknúť nové správy, no napríklad pri sociálnych sieťach ti uniknú upozornenia na reakcie pod tvojimi príspevkami. Tu už je na tebe rozhodnúť sa, ktorých funkcii sa vieš vzdať.
Komentáre