Cestovanie v čase do budúcnosti je možné, má to ale jeden háčik, ktorý pravdepodobne tak skoro nevyriešime

V Einsteinovej teórii relativity sa popisujú vlastnosti času

paralelny svet titulka
Zdroj: Stefan Keller z Pixabay

Hoci tomu verí len málo ľudí, cestovanie časom do budúcnosti je úplne možné. Možno si veľa z vás povie, čo je to za blbý príklad, no do budúcnosti cestujete aj práve v tomto momente. Každú hodinu sa posúvame v čase smerom do budúcnosti. Stále sa hýbeme ku našej budúcnosti a to je veľmi dôležitá myšlienka.

Einsteinova teória špeciálnej relativity nám hovorí, že pohyb v priestore možno vymeniť za pohyb v čase. Ak totiž stojíte bez pohnutia, hýbete sa v dimenzii času určitou rýchlosťou (pozn. redakcie: rýchlosťou svetla). Akonáhle sa však začnete hýbať v priestore, tok vášho času sa spomalí. Inými slovami, Einsteinova teória relativity hovorí o tom, že čím rýchlejšie sa hýbete v priestore, tým pomalšie cestujete v čase. Téme sa venuje portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V praxi to znamená, že napríklad hodinky na rakete sa hýbu o čosi pomalšie než hodinky niekoho, kto len tak stojí. Problémom je, že aby mal tento efekt viditeľný účinok, musíme sa priblížiť rýchlosti svetla, čo je samo o sebe dosť zložité. Aby sme dali veci do perspektívy, astronauti, ktorí obiehajú Zem rýchlosťou desaťtisícok km/h, sa odchyľujú len o mikrosekundu od nášho času na Zemi.

Najrýchlejšia vesmírna raketa nedokáže dosiahnuť ani desatinu percenta rýchlosti svetla. Ak by ste však navrhli raketu, ktorá by sa dokázala priblížiť blízko najvyššej rýchlosti vo vesmíre, váš čas by plynul oveľa pomalšie. Znamená to, že by ste cestovali do budúcnosti, hoci vám by sa nezdalo nič odlišné. Keď by ste sa po nejakom čase vrátili naspäť na Zem, zistili by ste, že náš čas sa posunul napríklad o tisíc rokov dopredu. Záležalo by len na tom, ako rýchlo by ste dokázali ísť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre