SpravodajstvoVesmír

Cesta na Mesiac nebude tak jednoduchou. Vesmírnu loď Starship bude potrebné počas letu niekoľkokrát dotankovať!

Cesta vesmírnej lode Starship na povrch Mesiaca nebude jednoduchá. Aby sa tam dostala, tak ju budete potrebné niekoľkokrát dotankovať.

Pristátie ľudskej posádky na povrchu Mesiaca na palube lode Starship od spoločnosti SpaceX nebude také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Cesta naozaj masívnej rakety na povrch Mesiaca a späť si totižto vyžaduje naozaj nepredstaviteľné množstvo paliva. Potrebné palivo však nedokáže na obežnú dráhu Zeme dostať momentálne žiadna raketa na svete a spoločnosti SpaceX nezostáva nič iné, ako vo vesmíre dotankovať vlastnú loď, ktorá následne poputuje na povrch Mesiaca. Háčik je však v tom, že tankovanie bude potrebné vykonať hneď niekoľkokrát, informuje zahraničný portál Futurism.com.

Presný počet čisto „tankovacích štartov“ zatiaľ nepoznáme

Najväčší konkurent SpaceX, spoločnosť Blue Origin za ktorou stojí Jeff Bezos, nedávno upozornila na fakt, že raketu Starship bude nutné dotankovať až 16-krát pred misiou na povrch Mesiaca, informuje portál Futurism.com. Na tieto správy však neskôr reagoval aj samotný zakladateľ americkej vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elon Musk.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ten vo svojej odpovedi na sociálnej sieti Twitter následne uviedol, že lunárnu loď Starship bude nutné dotankovať maximálne 8-krát. Bez špeciálneho vybavenia, ktoré pri pristávaní na Mesiaci nebude nutné, by totižto mala byť celá loď ešte omnoho ľahšia, ako sa uvádza dnes. V hre je tak aj možnosť, že si loď vystačí aj s oveľa menším palivom potrebným na celú misiu.

V jednom z ďalších Tweetov však Musk uviedol, že ani prípadných 16 dotankovaní by nebolo žiadnym problémom. Dokovanie už má podľa jeho slov SpaceX dokonale vyskúšané, pričom dokovanie dvoch lodí Starship je údajne omnoho jednoduchšie, ako spájanie sa s ISS.

Kľúčový štart je ešte len pred nami

Pre Muska ľahký oriešok, no na prvý pohľad stále odvážny plán. Naozaj obrovské množstvo štartov lode Starship s dostatočným množstvom paliva pre pôvodnú lunárnu Misiu bude veľkou výzvou, ktorá sa dnes len ťažko predstavuje. Prvej misie lode Starship s raketou Super Heavy sme sa totižto doposiaľ ešte nedočkali a zrejme aj úplnému laikovi je jasné, že od prvého štartu rakety Super Heavy s vesmírnou loďou Starship sme ešte na míle vzdialení od samotného pristátia na Mesiaci. To si totižto bude vyžadovať ešte obrovské množstvo testovacích letov, ako aj priamo misií na povrch Mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close