Spravodajstvo

Český Seznam požaduje od Google miliardy korún! “Ak nezaplatí, poženieme ich na súd!”

Dôvodom má byť obmedzovanie hospodárskej súťaže

Česká internetová jednotka, server Seznam.cz, požaduje od spoločnosti Google miliardy korún. Informovala o tom samotná spoločnosť prostredníctvom svojho blogu. Čo sa skrýva za touto žiadosťou?

Google údajne kriví trh, tvrdí Seznam

Seznam píše, že vyzval Google k zaplateniu 9,072 miliardy korún ako náhradu škody, ktorá vznikla spoločnosti v dôsledku obmedzenia hospodárskej súťaže v oblasti všeobecného internetového vyhľadávania. Podľa Seznamu, Google dlhodobo zneužíval svoje dominantné postavenie za účelom potláčania súťaže.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Na základe rozhodnutia Európskej komisie z roku 2018, ktoré potvrdilo, že sa spoločnosť Google dopustila porušenia predpisov Európskej únie na ochranu hospodárskej súťaže, teraz žiadame náhradu škody, ktorá nám vznikla pri snahách o rozširovanie našich aplikácií a služieb na mobilných zariadeniach s operačným systémom Android ,“ vysvetľuje podpredseda predstavenstva Seznam.cz Pavel Zima a dodáva, že suma 9,072 miliardy korún, ktorú si teraz firma nárokuje, je úhrnom spôsobených škôd za obdobie rokov 2011-2018, ktorá bola  odhadnutá zahraničnými ekonomickými znalcami.

Seznam ďalej hovorí, že Google na trhu využíval na potláčanie konkurencie na mobilných zariadeniach s operačným systémom Android svoje dominantné postavenie, a to hlavne vďaka rozširovaniu úzkej spolupráce s výrobcami smartfónov prostredníctvom ich motivovania k predinštalovaniu ich aplikácií do nových zariadení.

„Ide najmä o nedovolené podmieňovanie prístupu k aplikačnému obchodu Google Play využívaním vyhľadávacích produktov Google na mobilných zariadeniach, ďalej o stimuly Googlu voči výrobcom týchto zariadení za predinštaláciu vlastných aplikácií na úkor konkurentov a v neposlednom rade o bránenie vo vývoji a distribúcii konkurenčných operačných systémov Android. Google vytvoril sofistikovaný systém prekážok, skrz ktorý roky bránil Zoznamu vo vstupe na trh v rozpore s právom EÚ. V dôsledku toho vznikla Zoznamu škoda, “ hovorí Michal Feix, zástupca spoločnosti Chronos Consulting, ktorá háji záujmy Seznamu.

Spoločnosť ďalej dodáva, že Googlu bola doručená žiadosť s 30 dňovou splatnosťou požadovanej sumy. Následne, ak spoločnosť Google nevyhovie požiadavkám, tak česká jednotka je rozhodnutá vymáhať (údajne) vzniknutú škodu súdnou cestou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close