Česi majú nové autonómne robotické vozidlo, ktoré dokáže doručovať zásoby a zachraňovať životy v bojových zónach

Česká spoločnosť LPP Holdings predstavila autonómne vojenské vozidlo HORNET.

autonomne vojenske vozidlo
Zdroj: S_Razvodovskij / depositphotos.com

Česká spoločnosť LLP Holding predstavila ľahké autonómne pozemné vozidlo HORNET. Ako informuje portál Interesting Engineering, toto vozidlo je navrhnuté špecificky pre armádnu logistiku a misie v teréne.  

Autonómne vozidlo HORNET dokáže vojakom v boji dodať muníciu alebo napríklad odviezť ranených alebo mŕtvych. HORNET funguje na hybridnom elektrickom motore. Toto vozidlo má na dĺžku 2,82 metra, na šírku 1,5 metra a unesie do 350 kg. Vysoké je 97 centimetrov.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Podľa spoločnosti LLP Holding možno vozidlo upraviť tak, aby dokázalo vykonať aj prieskumné alebo záchranárske úlohy, ak si to situácia vyžaduje. HORNET má plne autonómny systém, ktorý dokáže pracovať aj v neznámych prostrediach. Špecifickou vlastnosťou je, že dokáže fungovať aj v oblastiach, kde nie je GPS signál. Vybavený je LiDARom a jednotkou na meranie zotrvačnosti.  

“HORNET sa vyznačuje pokročilými autonómnymi ovládacími systémami. Tie umožňujú pozemnému dronovi automatizovanú navigáciu a rozhodovanie sa, dokonca aj v neznámom prostredí. To je zárukou, že sa dokáže HORNET vyhnúť prekážkam a zvoliť najoptimálnejšiu cestu,” píše spoločnosť LPP Holding. 

Uvidíme HORNET na Ukrajine?

Keď sa HORNET dostane do terénu, vďaka pokročilým funkciám si sám vyberie najvhodnejšiu dráhu k cieľu misie. Vďaka špeciálnym systémom je odolný voči rušičkám a iným metódam elektronického boja.  

“Vyvinuli sme plne autonómne vozidlo, ktoré dokáže prejsť aj neznámym terénom. HORNET vykonáva rozhodnutia nezávisle a pohybuje sa bez zásahu operátora,” dodáva spoločnosť LPP Holding.  

Dron dokáže pracovať aj v niekoľkých špecifických režimoch, napríklad “nasleduj ma” alebo “vráť sa na základňu”. Ako už spomenula spoločnosť LPP Holding, po umiestnení drona do terénu sa nevyžaduje žiadny ľudský dozor. Autonómny systém spája dáta zo všetkých senzorov, vďaka čomu dokáže robotovi nastaviť medzibody na ceste k cieľu. To dokáže aj bez toho, aby si HORNET prešiel terén a zmapoval prostredie.  

Objavujú sa správy, že Ukrajina by chcela drona HORNET. LLP Holding už otestovala na Ukrajine autonómne systémy, preto je možné, že toto autonómne vozidlo už čoskoro uvidíme ako súčasť ukrajinských ozbrojených síl.  

HORNET je robustnou autonómnou jednotkou, ktorá dokáže prežiť aj v náročných bojových prostrediach a zabezpečiť jednotkám potrebnú logistiku. Tento dron sa stále vyhodnocuje, no už čoskoro by mohol byť nasadený ako pomoc pre ukrajinské ozbrojené sily.  

Integrovanie autonómnych logistických vozidiel, akým je aj HORNET, by mohlo Ukrajine priniesť značnú výhodu. Svoje kvality by ukázal hlavne v prostrediach, kde sú ľudské logistické dráhy zraniteľné voči útoku delostrelectvom alebo dronmi.  

Existuje niekoľko autonómnych vozidiel, ako napríklad estónsky Milrem THeMIS alebo Mission Master od spoločnosti Rheinmetall. HORNET sa však od nich líši tým, že do popredia dáva svoju autonómiu a odolnosť voči elektronickému boju. Existuje veľká šanca, že HORNET by mohol pomôcť chrániť životy ukrajinských vojakov tým, že ich nebude dávať až tak “na ranu” nepriateľovi. Vďaka logistike zabezpečenej týmto pozemným dronom by mohli operácie prebiehať dlhšie a boli by efektívnejšie. Uvidíme, či HORNET nájde uplatnenie na bojisku po boku ukrajinských vojakov.  

Autonómne vozidlá v boji 

Estónska spoločnosť Milrem Robotics predstavila aj autonómne bojové vozidlo HAVOC RCV. Vozidlo HAVOC RCV bolo vyvíjané s bezkonkurenčnou schopnosťou manévrovať, aby veliteľom dovolili vynaložiť väčšiu silu na väčšie vzdialenosti. Bojové vozidlo sa vyznačuje robustným dizajnom a pokročilým hybridným systémom pohonu. Vďaka tomu môže byť vozidlo vybavené zbraňami veľkého kalibru, pričom si zachováva mimoriadnu presnosť.   

Milrem Robotics predstavila HAVOC RCV bojové vozidlo
Zdroj: Milrem Robotics

V jadre bojového vozidla sa ukrýva pokročilé elektrické hybné ústrojenstvo, ktoré dáva vozidlu veľký dojazd a ručí, že je vozidlo mimoriadne tiché. Vďaka týmto vlastnostiam sa skvele hodí aj na rozličné stealth operácie. Spoločnosť Milrem Robotics stavala počas vývoja HAVOC RCV bojového vozidla na svojich predchádzajúcich skúsenostiach. To urýchlilo vývoj vozidla a znižuje jeho náklady na výrobu.  Viac o ňom nájdeš v našom článku. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre