Červie diery, ktoré skreslujú svetlo, môžu byť našimi očami, ktoré nám umožnia vidieť vzdialené objekty

Červie diery sú hypotetické skratky cez vesmír, ktoré poznáme len na papieri. No nová štúdia uvažuje, ako z červích dier spraviť teleskop.

Nová štúdia uvažuje nad tým, ako vyrobiť teleskop z červích dier
Zdroj: YouTube (Pablo Antonio Cano)

Ak patríte medzi fanúšikov sci-fi, určite ste už počuli o koncepte takzvaných červích dier, dvoch anomálii časopriestoru, ktoré tunelom prepájajú dva vzdialené body vo vesmíre.

Koncept červej diery po prvýkrát v roku 1935 opísal Albert Einstein spolu s Nathanom Rosenom a pôvodne ho nazvali ako Einstein-Rosenov most. Dnes sa však považuje len za jeden z hypoteticky možných druhov červích dier. Samotný názov červia diera vznikol na základe analógie k červovi, ktorý sa z jedného bodu povrchu jablka prehryzie na druhý koniec. Pre tých, ktorí o červích dierach čítajú po prvýkrát, v jednoduchosti povedané ide o akúsi skratku cez vesmír.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mnoho vedeckých štúdií sa pokúsilo zistiť, či by červie diery mohli v našom vesmíre reálne existovať. Niektoré tvrdia, že červie diery prirodzenou cestou vzniknúť nemôžu, no možno ich vytvoriť umelo. Niektoré zas naznačujú, že na vytvorenie červej diery by sme potrebovali exotickú látku, ktorá nemusí existovať. Štúdie naznačujúce možnú existenciu červích dier však poukazujú na jeden vážny problém. Skratka cez vesmír by sa okamžite zatvorila, ak by do nej vstúpila hmota.

Nedávno však čínski vedci publikovali zaujímavú štúdiu. Tá sa ale nezaoberá tým, či môžu červie diery existovať, ale ako by sme ich mohli pretvoriť na mimoriadne výkonný kozmický teleskop.

Einstein vo svojej teórii relativity totiž dokázal, že masívne objekty deformujú časopriestor okolo seba. Čím masívnejší je objekt, tým viac priestor okolo seba zakrivuje. Ak sa svetlo dostane do blízkosti takéhoto objektu, jeho dráha nasleduje prirodzené zakrivenie, čím vzniká takzvaná gravitačná šošovka. Ak sa na masívny objekt pozeráme z vhodného uhla a vzdialenosti, deformované svetlo nám nielen ukáže objekt za ním, ale nám ho aj zväčší. Vedci už rozmýšľajú aj o tom, ako spraviť teleskop z nášho Slnka.

Mimoriadne výkonný teleskop

Červie diery sú síce hypotetické objekty, no astronómovia ich vnímajú ako kozmické anomálie narúšajúce štruktúru časopriestoru. V rámci novej štúdie čínski vedci ukazujú, že červia diera by mohla až 100-tisíckrát zvýšiť našu schopnosť pozorovať vzdialené objekty, píše portál IFL Science. Jediným háčikom je, že červiu dieru treba najskôr objaviť.

Podobne ako supermasívne čierne diery či galaxie, aj červia diera by mohla svojou gravitačnou silou deformovať priestor okolo seba a slúžiť ako šošovka za predpokladu, že fotóny neostanú uväznené v jej gravitačnom poli.

Masívne objekty s gravitačnou šošovkou častokrát vytvoria niekoľko obrazov rovnakého vzdialenejšieho objektu. V rámci štúdie autori vysvetľujú, že červia diera by dokázala vytvoriť tri obrazy objektu. Jeden z obrazov by bol zväčšený viac ako iné.

Nová štúdia je rozhodne fascinujúca a ponúka nám pohľad na to, čo by mohlo byť v ďalekej budúcnosti realitou. Pravda je však taká, že astrofyzici zatiaľ nemajú najmenšie tušenie o tom, či červie diery vôbec môžu existovať. Autori štúdie však ponúkajú spôsob, ako ich nájsť. Ak by sme niekedy vo vesmíre našli objekt, ktorý je podstatne jasnejší, než by mal byť, jednou z možností je, že jeho svetlo zväčšuje gravitačná šošovka červej diery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre