CEO Telegramu reaguje na správy, že začali zdieľať informácie s úradmi. Nie je tomu úplne tak, hovorí
CEO spoločnosti Telegram, Pavel Durov, sa vyjadril na minulotýždňové správy ohľadom zmeny podmienok platformy. Hovorí, že sa až tak veľa sa nezmenilo.
CEO platformy Telegram, Pavel Durov, bol už dávnejšie zadržaný vo Francúzsku, vo veci vyšetrovania toho, ako kriminálne organizácie a jednotlivci využívajú túto platformu na pašovanie drog, distribúciu ilegálneho obsahu a organizovanie zločineckej činnosti.
Po zadržaní Durova sa okolo Telegramu strhla veľká diskusia, pretože zločinecké živly skutočne využívali túto platformu na takmer bezproblémovú operáciu.
Kyberzločinci a iné kriminálne živly našli na Telegrame svoj domov kombináciou niekoľkých faktorov. Prvým bolo, že na registráciu sa nevyžadovalo telefónne číslo ani žiadne osobné údaje. Registrovaný človek tak mohol na platforme anonymne existovať. Druhým faktorom bolo, že Telegram od začiatku propagoval voľnosť online aktivity a obsah nijak vážne nereguloval. To viedlo k tomu, že hackeri mohli voľne operovať a šíriť svoje podvodné schémy, no to bol len vrchol ľadovca. Cez Telegram komunikovali s verejnosťou aj teroristické skupiny a v najhorších prípadoch príslušné orgány zaznamenali aj šírenie detskej pornografie.
Nepomohlo ani to, že Telegram len vo veľmi výnimočných prípadoch spolupracoval s políciou a ďalšími vyšetrovacími orgánmi, aby zadržali užívateľov zodpovedných za najzávažnejšie prehrešky. Nedávno sme informovali o tom, že Telegram plánuje aktualizovať svoje podmienky tak, aby polícii a iným vyšetrovacím orgánom poskytol telefónne čísla a IP adresy užívateľov, ktorí konajú v rozpore s podmienkami používania a zároveň aj v rozpore so zákonom.
Telegram mal údajne uľahčiť polícii identifikáciu podozrivých, no platforma mala jednu podmienku. Polícia musí podať platnú žiadosť o prístup k týmto údajom, napríklad súdny príkaz.
Neprehliadnite
Zmeny nie sú to, čo sme si mysleli
Ohľadom týchto pripravovaných zmien sa dnes, 2. októbra, vyjadril aj samotný Pavel Durov. Ten vo svojom Telegram príspevku vysvetlil, že až tak veľa sa toho na platforme Telegram nezmení. Hoci oznámenie o zmene podmienok znelo ako veľká novina, podľa Durovových slov takto Telegram funguje už dávno.
“Od roku 2018 Telegram mal možnosť prezradiť IP adresy alebo telefónne čísla kyberzločincov patričným úradom, podľa našich Podmienok ochrany súkromia vo väčšine krajín. Keď sme dostali riadne vyhotovenú žiadosť cez relevantné komunikačné línie, túto žiadosť sme si overili a následne sme vydali IP adresy alebo telefónne čísla nebezpečných zločincov. Toto fungovalo oveľa dlhšie, než len od minulého týždňa,” píše Durov.
Ďalej uvádza, že užívatelia si môžu cez transparentného bota pozrieť, koľkým takýmto žiadostiam Telegram zatiaľ vyhovel. Ako príklad uvádza Brazíliu, v ktorej Telegram vyhovel v prvom štvrťroku 75 výzvam, v druhom 63 a v treťom 65. V Indii toho bolo oveľa viac, tam priemerne Telegram vyhovel viac ako 2-tisíc žiadostiam od vyšetrovacích úradov.
Durov nedovoľuje, aby zločinci zneužívali platformu Telegram
V Európe sa však situácia o trošku líšila. Durov vysvetľuje, že počas posledného štvrťroka zaznamenali výrazne vyšší počet žiadostí, ktorým platforma vyhovela. Poznamenáva, že viaceré vyšetrovacie úrady v EÚ začali len nedávno používať správne komunikačné línie pre ich žiadosti. Opäť platí, že všetky informácie sú verejne dostupné na internete pre každého.
“Aby sme zabránili zmätku, minulý týždeň sme upresnili, zjednodušili a zjednotili naše Zásady ochrany súkromia naprieč rôznymi krajinami. Náš základný princíp sa ale nezmenil. Vždy sme cielili na to, aby sme existovali v súlade s relevantnými lokálnymi zákonmi, pokým nestáli proti našim hodnotám týkajúcim sa slobody a súkromia,” tvrdí Durov.
Platforma Telegram podľa slov jej zakladateľa vznikla preto, aby dokázala chrániť aktivistov a obyčajných ľudí pred skorumpovanými vládnymi organizáciami a korporáciami. Platforma v žiadnom prípade nedovoľuje zločincom, aby ju zneužívali a aby sa vyhýbali spravodlivosti.
Komentáre