Čelíme ďalšiemu globálnemu problému? Vedci tvrdia, že nás používanie chemikálií dostalo do nebezpečnej zóny
Umelo vyrábané chemikálie sa už nachádzajú v každých sférach našej planéty a sú vážnym problémom.
Takmer všetky ekosystémy Zeme sú znečistené syntetickými chemikáliami, či už ide o ovzdušie, súš, alebo moria. Odborníci varujú, že sme už prekročili bezpečný limit, píše portál Science Alert.
V súčasnosti existuje približne 350-tisíc synteticky vyrobených chemikálií, či už ide o plasty, pesticídy, priemyselné a kozmetické prípravky, ale i antibiotiká. Využívanie týchto neprirodzených látok rapídne narastá a dnes už je takmer nemožné, aby na ich spotrebu a ochranu životného prostredia niekto dozeral.
Štúdia uverejnená v Environmental Science & Technology tvrdí, že sme sa s používaním týchto látok dostali do nebezpečného teritória. Od 50. rokov sa produkcia chemikálií zväčšila o 50-násobok a v roku 2050 sa ešte strojnásobí.
„Látky, ktoré znečisťujú naše prostredie, sa dostávajú do ekosystému takou rýchlosťou, že svetové vlády nedokážu reagovať a zhodnotiť globálne riziká,“ tvrdí ekotoxikologička, Bethanie Carney Almroth z University of Gothenburg.
Aj keby sa ľudstvu podarilo nejakým spôsobom spomaliť chemický priemysel, už teraz sa nebezpečné látky, vyrobené nami, nachádzajú v atmosfére, hydrosfére, kryosfére a biosfére. Problém je, že tieto látky sa dokážu udržať v rôznych sférach našej planéty extrémne dlho čo by mohlo vyvolať problémy v budúcnosti.
Mikroplasty sa už dnes nachádzajú aj v atmosfére a šíria sa po celom svete, podobne ako voda, alebo kyslík. Štúdia vedcov z Utah State University priniesla znepokojivé výsledky, ktoré naznačujú, že plasty sú už prakticky všade kam sa pozrieme.
Neprehliadnite
V roku 2009 vznikla štúdia, ktorá vymenovala deväť hraníc, ktoré by sme nemali prekročiť, ak chceme udržať našu planétu obývateľnou. Zoznam obsahuje okrem iného aj skleníkové plyny, ozónová vrstva, lesy a pitná voda. V roku 2015 vedci túto štúdiu ukončili a zhodnotili, že ľudstvo prekročilo štyri hranice.
Ako tento problém riešiť?
Chemické znečistenie našej planéty ale nikdy nebolo kvantifikované. Výskumníci stojaci za štúdiou tvrdia, že by svetové vlády mali zamedziť rapídnej produkcii syntetických chemikálií, zatiaľ čo by mali zvážiť riziká tých, ktoré už existujú.
Na svete existujú desiatky tisíc chemikálií, ktoré nie sú testované, no aj to malé percento testovaných stále prichádza s množstvom rizík. Ukázalo sa, že chemikálie v opaľovacích krémoch sú pre korále toxické. Rovnako sa v posledných rokoch objavili aj stopy antidepresív vo vodných tokoch. Tie výrazne ovplyvňujú schopnosť rýb loviť potravu.
Samozrejme, že rizík je oveľa viac. Ak ale nespomalíme výrobu nových chemikálií, v budúcnosti bude nemožné vyhnúť sa podobným chybám. Podľa vedkyne Sarah Cornell by bolo ideálnym krokom začať vyrábať produkty, ktoré môžu byť recyklované, nie odhodené. Zároveň navrhuje výrobu nových chemikálii spôsobom, ktorý by umožnil ich opätovné využívanie. Svoje miesto má samozrejme aj kontrola nežiadúcich účinkov a dopadov na našu planétu.
Komentáre