SpravodajstvoVeda a výskum

Budúcnosť vesmírneho cestovania leží v novom systéme pohonu. Aký pohon vyzerá byť najoptimálnejším?

Rýchlejšie rakety znamenajú väčšiu bezpečnosť

Americká NASA, rovnako aj majiteľ spoločnosti SpaceX, Elon Musk, vidia Mars ako náš ďalší cieľ cesty. Problémom sú však naše rakety, ktoré nejdú oveľa rýchlejšie, než rakety v minulosti.

Existuje mnoho dôvodov, prečo sú rýchlejšie rakety nevyhnutnosťou. Jedným z riešení je aj jadrový pohon, ktorý ponúka veľa výhod oproti tradičným raketám na palivo, alebo elektrickým raketám, poháňaných solárnou energiou. Píše o tom portál Yahoo News.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvým krokom rakety je dostať sa na obežnú dráhu. Vyniesť raketu majú za úlohu obrovské palivové motory, ktoré v priebehu dohľadnej budúcnosti nezmiznú a to vďaka sile gravitácie. Veci sa menia akonáhle sa raketa dostane do vesmíru. Aby dokázala uniknúť gravitačnej sile Zeme, potrebuje akcelerovať. Ak chceme dostať astronautov ďalej ako na Mesiac, potrebujeme raketu, ktorá ide veľmi rýchlo.

Rýchlejšie rakety sú nevyhnutnosťou, ak chceme skúmať vesmír

Vesmír je obrovské miesto a  všetko je od seba vzdialené státisíce kilometrov. Rýchlejšie rakety sú lepšie, resp. nevyhnutné z dvoch dôvodov: Bezpečnosť a čas. Astronauti budú na ceste k Marsu vystavení veľmi vysokým dávkam radiácie (ako aj pri cestovaní do iných častí vesmíru). Tie môžu spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy, ako napríklad rakovinu, či neplodnosť. Radiačné štíty môžu v tomto ohľade pomôcť, sú však extrémne ťažké a čím dlhšia cesta je, tým viac materiálu treba. Jedným spôsobom, ako zmierniť vystavenie radiácii je jednoducho prísť do cieľa skôr.

Bezpečnosť je prvoradá, avšak existuje aj iná výhoda. Pre vedcov je dôležité dostať dáta zo sondy čo najskôr. Sonde Voyager-2 trvalo 12 rokov dostať sa k Neptúnu. Následne zachytila fotografie planéty, ktoré by sa k vedcom dostali o niekoľko rokov skôr, ak by mala raketa lepší systém pohonu.

Keď sa raketa dostane mimo gravitačného poľa Zeme, dôležité sú tri faktory: To, ako rýchlo dokáže systém vesmírnu raketu akcelerovať, Koľko ťahu systém vyvinie za určité množstvo paliva a koľko energie dokáže určité množstvo paliva produkovať.

Jadrová budúcnosť?

Dnes používajú bežné pohonné systémy chemický druh pohonu, čo v preklade znamená bežné palivové rakety. Ďalším druhom je elektrický pohonný systém, ktorý je dobíjaný solárnou energiou. Palivové rakety generujú veľa ťahu, no nie sú veľmi šetrné a raketové palivo nie je energeticky hutné. Raketa Saturn V, ktorá prepravila astronautov na Mesiac Vyprodukovala 35-miliónov Newtonov energie a niesla so sebou 950-tisíc galónov paliva. Väčšina tohto paliva bola použitá pri ceste na obežnú dráhu, no limitácie sú zrejmé. Na to, aby sme sa niekde dostali, je treba obrovské množstvo ťažkého paliva.

Elektrické pohonné systémy používajú elektrinu, generovanú zo solárnych panelov. Tie produkujú veľmi málo ťahu, ktorý sa dá prirovnať ku autu, ktoré zrýchli z 0-100 km/h v priebehu 2,5 hodín. Slnko je síce nekonečný zdroj energie, no stáva sa menej užitočným, čím ďalej sa nachádzate.

Jadrovo poháňané rakety sú efektívne práve preto, že uránové palivo dokáže produkovať 4-milióny viac energie než hydrazín,  ktorý sa momentálne používa v palivových systémoch. Malé množstvo uránu sa do vesmíru dostane ľahšie, ako tisíce galónov paliva.

Experti tvrdia, že jadrový pohon by mohol dostať ľudí na Mars za 3 mesiace

NASA dostala v roku 2019 viac ako 100-miliónov dolárov na to, aby vyvinula jadrový pohon. Je preto dosť možné, že v nasledujúcej dekáde budú vesmíru dominovať práve rakety s jadrovým pohonom. Cesta na Mars by sa tak mohla drasticky skrátiť a v budúcnosti by sme mohli objavovať celú našu Slnečnú sústavu a objekty mimo nej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close