Budeme v budúcnosti môcť veriť správam? Pokrok vo vývoji technológie Deepfake vyvoláva viacero otáznikov

Deepfake technológia sa posúva míľovými krokmi dopredu. Bude virtuálny svet v budúcnosti rozoznateľný od skutočnosti?

deepfake technologia
Zdroj: Youtube (USA TODAY)

Deepfake je technológia úpravy obrázkov a videa využitím umelej inteligencie, ktorá vkladá tvár osoby do zdrojového materiálu. Technológia vyvolala rozruch najmä minulý rok, kedy sa podarilo nahradiť tváre pornoherečiek tvárami Hollywoodskych hviezd, ale odvtedy dokáže aj „vložiť“ slová do úst verejne známych osobností. Budeme môcť ešte vôbec veriť správam v budúcnosti? Na tému upozornil portál techspot.com

V interview pre CNBC, Hao Li, profesor počítačovej vedy na univerzite južnej Kalifornie, poznamenal, že je to ešte stále väčšinou pomerne jednoduché rozoznať fake video od skutočného.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ešte je to stále veľmi jednoduché a dokážete to voľným okom. Ale sú príklady, kedy sú naozaj presvedčivé. Raz ale príde čas, kedy budú Deepfake videá na nerozonanie od reálnych. Musíme nájsť nové riešenia.“, vyjadril svoje obavy profesor Li.

Na konferencií MIT minulý týždeň ukázal profesor Li deepfake video Putina. Vo videu nahradila tvár ruského prezidenta tvár šéfredaktora časopisu Gideona Lichfielda.

Ešte viac realistickým príkladom je video Baracka Obamu, ktorého dabuje filmár Jordan Peele. Li sa vyjadril pre pre MIT Technology Review, že nerozoznateľné realistické videá sa stanú realitou v najbližších rokoch. Video s bývalým americkým prezidentom si môžete pozrieť nižšie.

Pozornosť vyvolala aj kontroverzná aplikácia Zao, ktorá umoňuje používateľom vložiť svoju tvár do známych scén z filmov a televízie. Momentálne sú tvorcovia obvinení za narušenie súkromia a autorských práv. Facebook a Microsoft už odmeňujú ľudí, ktorí dokážu odhaliť tento typ klamlivého obsahu. Ak sa obavy odborníkov zakladajú na pravde, v najbližšom čase bude musieť dojsť k vylepšeniu ich odhalenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre