Budeme niekedy schopní využiť najväčší zdroj energie v našej sústave?
Dysonova sféra patrí medzi hypotetické megaštruktúry, ktorú niektorí vedci pokladajú za nutnosť vyspelej civilizácie
Slnko je najväčším zdrojom energie v našej sústave a jedného dňa sa budeme musieť naučiť, ako využiť všetku energiu, ktorú nám môže poskytnúť. Naša domovská hviezda vyžaruje za sekundu také množstvo energie, ktoré sa rovná triliónu jadrových bômb. Hovorí o tom YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.
Ak budú chcieť ľudia v budúcnosti využiť všetku energiu, ktorú nám môže Slnko poskytnúť, budú musieť zostrojiť jednu z najväčších a najambicióznejších stavieb vo vesmíre, Dysonovu sféru. Ide o hypotetickú štruktúru, ktorá je určená na zhromažďovanie energie hviezdy. Prvýkrát sa tento koncept objavil v sci-fi románe Star Maker, ktorý bol vydaný v roku 1937. Neskôr, v 60. rokoch, tento koncept spopularizoval Freeman Dyson, vo svojej práci Search for Artificial Stellar Sources of Infrared Radiation.
Konštrukcia Dysonovej sféry
Pre inteligentnú civilizáciu sa konštrukcia Dysonovej sféry rovná technologickému pokroku, akým bolo objavenie ohňa našimi predkami. Zároveň by to znamenalo prechod z planetárnej civilizácie na vesmírnu civilizáciu. Najpravdepodobnejšou verziou Dysonovej sféry je tzv. Dysonov roj. Namiesto gule, ktorá by obklopovala celú hviezdu, by išlo o prstence panelov, ktoré by zbierali energiu hviezdy.
Konštrukcia tohto projektu nie je ani zďaleka jednoduchou záležitosťou. Potrebovali by sme ohromné množstvo satelitov a ešte väčšie množstvo materiálu na ich výrobu. Zároveň potrebujeme dostatočné množstvo energie na to, aby sme satelity dokázali postaviť a dopraviť ich k Slnku.
Na to, aby sme mali dostatok materiálu, bude potrebné kompletne rozobrať jednu planétu. Vhodným kandidátom by bol Merkúr, pretože sa nachádza blízko pri Slnku a nachádza sa na ňom veľa kovov. Panely, ktoré sa budú vyrábať musia byť v prvom rade odolné a aj lacné na výrobu. Ďalším problémom je energia. Ak by sme využili všetky fosílne palivá a urán, ktorý máme k dispozícií, do vesmíru by sme mohli dostať Mount Everest. V porovnaní s celou planétou je to extrémne malé množstvo hmoty.
Neprehliadni
Vedci sú presvedčení, že Dysonova sféra je nutnosťou pre každú rozrastajúcu sa civilizáciu. Predpokladajú, že v Mliečnej dráhe sa nachádzajú desiatky takýchto konštrukcií, hoci sa nám doteraz nepodarilo žiadnu objaviť.
Komentáre