Budeme niekedy schopní využiť najväčší zdroj energie v našej sústave?

Dysonova sféra patrí medzi hypotetické megaštruktúry, ktorú niektorí vedci pokladajú za nutnosť vyspelej civilizácie

umele slnko cina
Zdroj: flickr.com (betmari)

Slnko je najväčším zdrojom energie v našej sústave a jedného dňa sa budeme musieť naučiť, ako využiť všetku energiu, ktorú nám môže poskytnúť. Naša domovská hviezda vyžaruje za sekundu také množstvo energie, ktoré sa rovná triliónu jadrových bômb. Hovorí o tom YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.

Ak budú chcieť ľudia v budúcnosti využiť všetku energiu, ktorú nám môže Slnko poskytnúť, budú musieť zostrojiť jednu z najväčších a najambicióznejších stavieb vo vesmíre, Dysonovu sféru. Ide o hypotetickú štruktúru, ktorá je určená na zhromažďovanie energie hviezdy. Prvýkrát sa tento koncept objavil v sci-fi románe Star Maker, ktorý bol vydaný v roku 1937. Neskôr, v 60. rokoch, tento koncept spopularizoval Freeman Dyson, vo svojej práci Search for Artificial Stellar Sources of Infrared Radiation.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Konštrukcia Dysonovej sféry

Pre inteligentnú civilizáciu sa konštrukcia Dysonovej sféry rovná technologickému pokroku, akým bolo objavenie ohňa našimi predkami. Zároveň by to znamenalo prechod z planetárnej civilizácie na vesmírnu civilizáciu. Najpravdepodobnejšou verziou Dysonovej sféry je tzv. Dysonov roj. Namiesto gule, ktorá by obklopovala celú hviezdu, by išlo o prstence panelov, ktoré by zbierali energiu hviezdy.

Konštrukcia tohto projektu nie je ani zďaleka jednoduchou záležitosťou. Potrebovali by sme ohromné množstvo satelitov a ešte väčšie množstvo materiálu na ich výrobu. Zároveň potrebujeme dostatočné množstvo energie na to, aby sme satelity dokázali postaviť a dopraviť ich k Slnku.

Na to, aby sme mali dostatok materiálu, bude potrebné kompletne rozobrať jednu planétu. Vhodným kandidátom by bol Merkúr, pretože sa nachádza blízko pri Slnku a nachádza sa na ňom veľa kovov. Panely, ktoré sa budú vyrábať musia byť v prvom rade odolné a aj lacné na výrobu. Ďalším problémom je energia. Ak by sme využili všetky fosílne palivá a urán, ktorý máme k dispozícií, do vesmíru by sme mohli dostať Mount Everest. V porovnaní s celou planétou je to extrémne malé množstvo hmoty.

Vedci sú presvedčení, že Dysonova sféra je nutnosťou pre každú rozrastajúcu sa civilizáciu. Predpokladajú, že v Mliečnej dráhe sa nachádzajú desiatky takýchto konštrukcií, hoci sa nám doteraz nepodarilo žiadnu objaviť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre