Bude nám čínske „umelé Slnko“ dodávať neobmedzené zásoby energie? Prelomový projekt má odštartovať v roku 2020

Čína spustí na budúci rok "umelé Slnko," ktoré by sa malo stať zdrojom neobmedzenej a čistej energie. Jedná sa o míľnik pre všetkých vedcov.

umele slnko cina
Zdroj: flickr.com (betmari)

V marci predpokladali čínsky výskumníci že HL-2M Tokamak, zariadenie navrhnuté na replikovanie nukleárnej fúzie, bude postavené do konca roka 2019. Jedná sa o rovnakú reakciu, ktorá dodáva energiu aj nášmu Slnku. Zatiaľ sa von nedostalo žiadne slovo, ktoré by hovorilo či svoje plány dodržia, avšak v novembri sa vyjadril jeden z vedcov, Duan Xuru, že zariadenie bude v roku 2020 schopné prevádzky.

„Očakáva sa, že „umelé slnko“ novej generácie HL-2M Tokamak v Číne bude funkčné v roku 2020, inštalačné práce prebehli hladko od dodania systému cievok v júni.“ píše portál  Xinhuanet.

Nukleárna fúzia je druh reakcie, kedy sa dva, alebo viacero jadier atómu spojí do väčšieho celku, aby vytvorili menšie častice, ako napríklad protóny alebo neutróny. Rozdiely medzi váhou týchto častíc sa vylučujú ako forma energie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedná sa o dôležitý míľnik, ktorý by mohol z nukleárnej fúzie urobiť použiteľný zdroj energie pre celú Zem. Ak prídu vedci na spôsob, ako vyťažiť energiu, ktorá touto reakciou vznikne, mohlo by sa jednať o neobmedzený zdroj čistej energie. Celé desaťročia bola nukleárna fúzia cieľom všetkých vedcov.

Problémom je nájsť ekonomický spôsob, ako udržať horúcu plazmu dostatočne dlho, aby mohla reakcia prebehnúť. Riešenie má poskytnúť zariadenie HL-2M.

„HL-2M poskytne vedcom cenné dáta, týkajúce sa práce s plazmou. Efektívnejšie zvládne extrémne teploty a poradí si aj s časticami, vystrelenými z jadra zariadenia,“ povedal fyzik James Harrison.

Podľa údajov má byť zariadenie schopné dosiahnuť teplotu až 100-miliónov °C, čo je približne sedemkrát viac, než je teplota Slnka. Jedná sa o jednu z prekážok na ceste k nukleárnej fúzií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre