Brutálne riešenie! Nová technológia ľadových batérií môže radikálne znížiť tvoje účty na klimatizáciu

Technológia ľadových batérií môže zmeniť spôsob, ako chladíme budovy. Umožňuje šetriť energiu, znižuje náklady a minimalizuje uhlíkovú stopu.

ladova bateria
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

V čase, keď sa svet snaží riešiť klimatické zmeny a energetickú efektívnosť, tisíce budov naprieč Spojenými štátmi využívajú inovatívnu technológiu chladenia – ľadové batérie. Táto metóda umožňuje znížiť spotrebu energie a uhlíkovú stopu, pričom prináša značné finančné úspory. Na túto zaujímavú tému upozornil webový portál The Washington Post.

Princíp fungovania je jednoduchý: keď sú ceny elektriny nízke, zvyčajne v noci, systém zmrazuje vodu na ľad pri teplotách okolo -6°C. Cez deň, keď ceny energií stúpajú, budovy využívajú nahromadený ľad na chladenie, čím sa vyhýbajú nákladnej prevádzke tradičných klimatizačných systémov. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu typická budova spotrebuje až pätinu elektrickej energie na chladenie.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Vďaka ľadovým batériám je možné presunúť spotrebu energie na lacnejšie denné časy. Napríklad, štúdia realizovaná v kancelárskej budove v New Yorku ukázala, že použitie ľadových batérií viedlo k ročným úsporám energie vo výške 30-40%. To sa prejavilo v znížení nákladov o približne 100 000 dolárov ročne.

Výskumníci predstavujú nový typ lítium-sírovej batérie.
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Technológia ľadových batérií má veľký potenciál

„Je to obrovský potenciál, ktorý sa oplatí využiť,“ hovorí Neera Jain, docentka strojárstva na Purdue University. „Množstvo budov, ktoré potrebujú chladenie, je obrovské.“

Ľadové batérie, ktoré sú modernou verziou starodávnej technológie chladenia, sa doteraz využívali predovšetkým vo veľkých komerčných budovách. Nové návrhy však umožňujú ich inštaláciu aj v menších budovách a rodinných domoch. Príkladom úspešnej implementácie je Rockefeller Center v New Yorku, ktorý využíva ľadové batérie na chladenie už od roku 2012.

Spoločnosť Nostromo Energy získala od Ministerstva energetiky USA pôžičku na inštaláciu svojich systémov v stovkách budov v Kalifornii. Cieľom je znížiť náklady na energiu, emisie a riziko výpadkov elektriny.

„Ak dokážeme znížiť náklady na elektrinu, spotrebitelia zaplatia menej a energia bude dostupnejšia,“ vysvetľuje Yoram Ashery, výkonný riaditeľ Nostromo Energy.

Ľadové batérie majú oproti lítium-iónovým batériám niekoľko výhod. Sú lacnejšie, trvanlivejšie a ekologickejšie. Ich životnosť sa počíta na desaťročia, pričom hlavnou zložkou je voda, ktorá sa nikdy neopotrebuje. Navyše, na rozdiel od lítium-iónových batérií, neobsahujú vzácne kovy ani toxické materiály.

„Teoreticky môžete ľad zmrazovať a rozmrazovať donekonečna,“ hovorí Allison Mahvi, odborná asistentka strojného inžinierstva na University of Wisconsin v Madisone.

výskumníci pozorovali exotickú formu ľadu
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Batérie majú význam aj pri znižovaní emisií CO2

Z environmentálneho hľadiska ľadové batérie významne prispievajú k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Presúvaním spotreby energie na časy s nižším dopytom znižujú zaťaženie elektrární v špičkách, čo vedie k efektívnejšiemu využívaniu energie a nižším emisiám CO2. Podľa štúdie realizovanej spoločnosťou Calmac, použitie ľadových batérií môže znížiť emisie CO2 spojené s chladením budov až o 35%.

Hlavnými obmedzeniami pre širšie využitie ľadových batérií sú miestne klimatické podmienky a cenová politika energetických spoločností. V chladných oblastiach nie je chladenie tak často potrebné a bez časovo diferencovaných cien energií sa úspory neprejavia. Napriek tomu, ľadové batérie predstavujú sľubné riešenie pre budúcnosť chladenia. Očakáva sa, že s rastúcim dôrazom na energetickú efektívnosť a znižovanie emisií sa ich využitie bude rozširovať. V kombinácii s inými formami skladovania energie môžu pomôcť pri prechode na obnoviteľné zdroje energie.

Budúce trendy naznačujú integráciu ľadových batérií s inteligentnými systémami riadenia budov a obnoviteľnými zdrojmi energie. To by mohlo viesť k ešte väčším úsporám a efektívnejšiemu využívaniu energie v budovách.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre