Briti sa mohli mýliť: Toto najvýznamnejšiemu anglosaskému vladárovi pripísať nemôžme!

Alfréd Veľký sa považuje za najvýznamnejšieho anglosaského kráľa v histórii krajiny, jeho schopnosti však boli zrejme preceňované.

Významné britské inštitúcie sa mohli o Alfrédovi Veľkom mýliť.
Zdroj: Wikimedia (Public Domain)

Anglické námorníctvo má za sebou dlhú históriu. Dlhú dobu sa predpokladalo, že jeho základy položil panovník Alfréd Veľký, no štúdia z roku 2020 priniesla dôkazy o tom, že to nemusí byť až taká pravda.

Alfréd Veľký sa stal kráľom Wessexu od roku 871 nášho letopočtu a anglosasom vládol od roku 886 do roku 899. Považuje sa za najvýznamnejšieho anglosaského panovníka Anglicka. História dlhú dobu predpokladala, že to bol práve on, ktorý vytvoril prvú kráľovskú flotilu. Štúdia z Flinders University však túto predstavu vo svojom výskume spred dvoch rokov naštrbila. Viedol ju Matt Firth, ktorý objavil dôkazy o tom, že prvá flotila vznikla približne 20 rokov predtým, ako sa Alfréd dostal na trón a 24 rokov pred tým, ako sa objavili prvé záznamy o lodnej flotile.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Okolo kráľovskej flotily a jej význame od 18. storočia, sa v poslednej dobe vytvorila až národniarska rétorika. Prirodzene, to viedlo aj ku vzniku niekoľkých a nie úplne presných faktov o jej vzniku. Mnohí dnes veria, že Alfréd Veľký položil základy loďstva, ktoré v histórii nepochybne zohralo významnú úlohu. Samo o sebe však ide o neoverený fakt, ktorý sa šíril aj prostredníctvom významných a dôveryhodných inštitúcií. Medzi ne patrí napríklad Encyklopédia Britannica alebo Národné múzeum kráľovského námorníctva,“ vysvetlil Firth.

História námorných bitiek

V rámci štúdie sa Firth rozhodol zistiť do akej miery bolo námorníctvo dôležité pre kráľov stredoveku. Bolo to práve počas tohto výskumu, kedy začal spochybňovať miesto Alfréda Veľkého v histórii vzniku prvej kráľovskej flotily. Alfréd nebol prvým vladárom, ktorý loďami odrazil útoky Vikingov. V kronike Anglosasov sa spomína rok 851, v ktorom kráľ Aethelstan Kentský porazil Vikingov neďaleko mesta Sandwich. Predpokladá sa, že námorná tradícia Anglicka existovala už od doby Alfrédovho otca, Aethelwilfa z Wessexu.

Čo sa týka Alfréda Veľkého, dlho ospevovaného „otca námorníctva“, jeho prvý útok pozostával zo siedmich lodí a odohral sa v roku 875. Druhý pozostával zo štyroch a udial sa v roku 882. Legendy o tomto vládcovi s najväčšou pravdepodobnosťou preceňovali jeho schopnosti na mori.

„Alfrédove dizajny lodí boli nepraktické a počas jeho prvého boja sa nedokázali vyrovnať skúsenejším Vikingom,“ tvrdil Firth.

Stredovekí králi mali svoje loďstvo, no len málo dôkazov naznačuje vznik kráľovského námorníctva. To sa neskôr skladalo z mnohých hliadkovacích flotíl, ktoré v danom období jednoducho neboli možné. Počas svojho výskumu si vedci všimli aj určité podobnosti v dizajne vojnových lodí medzi Anglickom a Škandináviou. Tieto objavy naznačujú kontakt dvoch kultúr, aspoň nejaké spoločné hodnoty a dôležitosť námornej sily ako nástroja na ukázanie prestíže a moci vladára.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre