HuaweiSpravodajstvo

Briti hovoria, že „prepojenie medzi Huawei-om a Čínskou komunistickou stranou je zjavné“

Huawei najnovšie okrem problémov s nedostatkom komponentov musí čeliť ďalším obvineniam

Na Huawei sa to „valí z každej strany“. Aktuálne problémy okolo nedostatku komponentov do svojich smartfónov striedajú oficiálne obvinenia zo strany Britov, že spoločnosť je prepojená na Čínsku komunistickú stranu. Na tému upozorňuje spravodajský portál bbc.com.

Hoci Briti ešte v prvej polovici júla „vyradili“ Huawei z hry von, tak aj napriek tomu sa vyhýbali priamym obvineniam voči spoločnosti. Odstrihnutie sa od Huawei bolo primárne prezentované ako zníženie závislosti Veľkej Británie od Číny v súvislosti so základným tovarom. Samozrejme, spomínala sa aj národnostná bezpečnosť a možné riziká, ale nie až tak v intenzívnej miere.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prepojenie Huaweiu na Čínu je zjavné“

Briti najnovšie prijali správu, ktorá odsúdila prítomnosť spoločnosti Huawei v krajine pričom v dokumente je uvedené, že existujú „jasné dôkazy o tajnej dohode s aparátom Čínskej komunistickej strany“.

Podľa zistení Výboru dolnej snemovne pre obranu, Huawei je z časti financovaný čínskou vládou, v dôsledku čoho môže spoločnosť predávať svoje výrobky za nižšie ceny. Svoje zistenia ďalej opreli aj o svedectvá akademikov a odborníkov na kybernetickú bezpečnosť v telekomunikačnom priemysle.

„..za posledné tri roky financovala (pozn. redakcie: Čína) rast spoločnosti Huawei zhruba 75 miliardami dolárov“, čo mu (pozn. redakcie: Huaweiu) podľa neho umožnilo predávať hardvér za „smiešne nízku cenu“.

Správa ďalej uvádza, že hoci sa spoločnosť niekoľkokrát postavila odmietavo, tak aj napriek tomu sa zapojila do rôznych činností v oblasti spravodajstva, bezpečnosti a duševného vlastníctva.

„Je zrejmé, že spoločnosť Huawei je pevne spojená s čínskym štátom a čínskou komunistickou stranou, a to aj napriek opačným vyhláseniam,“ uzatvára výbor. „Svedčí o tom jeho vlastnícky model a dotácie, ktoré dostal.“

V súčasnosti vo Veľkej Británii musia byť do roku 2027 odstránené a nahradené všetky komponenty, či zariadenia zakúpené od Huaweiu za účelom budovania 5G sietí alternatívnými výrobkami.

Zároveň však treba dodať, že aktuálne tvrdenia Britov nie sú podložené verejne dostupnými dôkazmi, ktoré by si mohla pozrieť široká verejnosť. Inými slovami,  v tomto momente  ide o tvrdenie proti tvrdeniu pričom Huawei dlhodobo odmieta tieto obvinenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close