Británia s USA práve otestovali zbraň budúcnosti, pred ktorou sa nebudeš mať kde skryť

Británia a USA spravili veľký krok k vývoju hypersonických zbraní novej generácie. Nový motor prešiel stovkami testov a môže zmeniť budúcnosť vojen i vesmírnych letov.

raketa
Zdroj: estebande / depositphotos.com

Hypersonické zbrane, ktoré dokážu letieť niekoľkonásobne rýchlejšie než zvuk, sú pre armády budúcnosti kľúčovým pokrokom. Veľká Británia a USA práve dosiahli výrazný míľnik vo vývoji takýchto systémov, a rozhodne nejde len o pokus. Na novinku upozorňuje britský vládny portál gov.uk.

Britskí vedci spolu s americkými kolegami dokončili rozsiahly testovací program nového hypersonického motora, ktorý má v budúcnosti poháňať modernú riadenú strelu. Testy prebiehali v NASA Langley Research Centre vo Virgínii a zahŕňali až 233 samostatných skúšok motora pri rôznych rýchlostiach, od nadzvukových až po hypersonické.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Motor ako zo sci-fi

Ide o špeciálny typ pohonu, takzvaný „air-breathing“ motor, ktorý na rozdiel od klasických raketových systémov nasáva vzduch počas letu. Vďaka tomu dokáže lietať dlhšie a efektívnejšie. Tento druh motora má potenciál priniesť prelom nielen v oblasti vojenskej techniky, ale aj v budúcnosti napríklad pri vesmírnych letoch.

Testy boli súčasťou širšieho programu britského Ministerstva obrany s názvom Team Hypersonics (UK), ktorý má do roku 2030 priniesť prvý technický demonstrátor funkčnej hypersonickej zbrane. To by znamenalo obrovský technologický skok a posilnenie obranných kapacít Spojeného kráľovstva.

Významný krok v rámci AUKUS

Podľa šéfa britského Defence Science and Technology Laboratory (Dstl), Paula Hollinsheada, ide o „kritický posun vpred“ v obranných schopnostiach krajiny. Projekt je taktiež súčasťou širšej spolupráce medzi Spojeným kráľovstvom, USA a Austráliou v rámci aliancie AUKUS. Tá má za cieľ nielen výmenu citlivých vojenských technológií, ale aj spoločný vývoj nových zbraňových systémov.

Na projekte sa okrem štátnej sféry podieľajú aj britské malé a stredné podniky, napríklad firma Gas Dynamics Ltd. Ich úlohou je prispieť odbornými znalosťami a vývojom technických detailov, ktoré môžu rozhodovať o úspechu celej zbrane.

Načo sú hypersonické zbrane?

Prečo vlastne krajiny investujú miliardy do vývoja takýchto systémov? Odpoveď je jednoduchá. rýchlosť a nezachytiteľnosť. Hypersonická strela letí rýchlosťou prevyšujúcou Mach 5 (to je viac ako 6 000 km/h), čo jej umožňuje zasiahnuť cieľ skôr, než protivník vôbec zareaguje. V kombinácii s vysokou presnosťou a možnosťou meniť trasu letu ide o zbraň, pred ktorou je len ťažko sa brániť.

Britský minister obrany John Healey k tomu dodáva:

„Žijeme vo svete plnom hrozieb. Inovácie, ako sú hypersonické zbrane, nám pomáhajú udržať si technologický náskok a chrániť naše ozbrojené sily aj spojencov.“

Budúcnosť je rýchla

Ak všetko pôjde podľa plánu, do roku 2030 by mohol svet vidieť prvý britský hypersonický prototyp. Zatiaľ sa síce nachádzame v testovacej fáze, no najnovšie úspechy dokazujú, že vývoj napreduje správnym smerom. A hoci hypersonické technológie zatiaľ vyzerajú ako z filmov o Jamesovi Bondovi, o pár rokov sa môžu stať realitou, a to nielen na bojisku. Vo výsledku to znamená, že technológia o ktorej sa nám pred pár rokmi mohlo len snívať, je dnes už za rohom a môže ovplyvniť aj bežný civilný život.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre