SpravodajstvoVeda a výskum

Brána do iných častí vesmíru? Hypotetická čierna diera by mohla obsahovať červiu dieru, nevieme však, či existuje

Vedci sa pokúšali preskúmať čiernu dieru, ktorá existuje len v matematických vzorcoch

Čierne diery patria medzi najzvláštnejšie a najmenej chápané objekty v celom vesmíre. Preto bývajú častokrát spájané s celou škálou zvláštnych vecí, od červích dier až po domovy nových vesmírov. Vedci však prišli s ešte fascinujúcejšou verziou čiernej diery, ktorá by mohla existovať v hypotetickej verzii nášho vesmíru, píše portál Space.com.

Tím vedcov sa pustil do riešenia matematiky, ktorá sa točí okolo elektricky nabitých čiernych dier a závery, ktoré zatiaľ vyvodili, sú viac ako fascinujúce. Reč je o  potenciálnom časopriestorovom pekle, alebo krajine, tvorenej exotickými fraktálmi (pozn. redakcie: fraktália je „nepravidelný, fragmentovaný geometrický tvar).

Existuje veľa druhou čiernych dier, ktoré sú čisto teoretické. Ide o čierne diery bez, alebo s elektrickým nábojom. Rotujúce, či stacionárne čierne diery, alebo čierne diery obklopené diskom horúcej hmoty a  čierne diery, poletujúce si voľne vesmírom. Niektoré z týchto hypotetických typov čiernych dier sa nám podarilo objaviť, napríklad rotujúcu čiernu dieru, obklopenú horúcou hmotou.

Fyzici sa však snažia skúmať aj tie, ktoré sa nám doteraz nepodarilo objaviť. Ako? Pomocou skúmania matematických rovníc, ktoré tieto hypotetické typy čiernych dier popisujú. Jedným z týchto príkladov je aj elektricky nabitá čierna diera, okolo ktorej by sa nachádzal vesmír, taktiež známy ako Anti-de Sitter. Ide o priestor, ktorý je zakrivený úplne inak, než náš vesmír. Rozdiel je v tom, že takáto čierna diera by mala negatívnu kozmologickú konštantu, čo znamená, že hmota by kondenzovala dovnútra čiernej diery namiesto toho, aby sa vesmír rozpínal tak, ako to poznáme.

Brána do iných častí vesmíru?

Prečo sa však vedci rozhodli venovať sa objektu, ktorý nemusí v našom vesmíre existovať? Jednou z odpovedí je fakt, že elektricky nabité čierne diery sa dosť podobajú na tie rotujúce, o ktorých vieme že existujú. Výhodou je, že s nabitými čiernymi dierami sa pracuje lepšie, aspoň na papieri. Vedci by tak mohli objaviť spojitosti s rotujúcimi čiernymi dierami.

Elektricky nabité čierne diery by mohli mať zvláštny región, ktorý sa nachádza za horizontom udalostí. Ide o takzvaný vnútorný horizont, ktorý je nabitý kvantovými energiami. Za ním by sa mala podľa matematických výpočtov nachádzať červia diera, ktorá by mala byť prepojená s bielou dierou na odľahlej strane vesmíru.

Dobrou správou je, že vnútorný horizont by umožnil bezpečný prelet, bez rizika špagetifikácie tak, ako to robia čierne diery. Zlou správou je, že vnútorný horizont by sa rozpadol, čím by pravdepodobne zabránil návšteve vzdialených hviezd. Vedci však netušia, či takéto čierne diery existujú. Fyzikálne zákony, tak ako ich poznáme, prestávajú fungovať pri vnútornom horizonte. Vedci sa tým pádom nepohnú, dokým nebude existovať nová fyzikálna teória, ktorá by umožnila vyriešiť tento problém.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close