SpravodajstvoVeda a výskum

Boti hrajú výraznú úlohu počas konfliktu na Ukrajine: Ako sa falošným účtom podarilo ovplyvniť verejnú mienku?

V rámci nového výskumu vedci analyzovali viac ako 5-miliónov príspevkov.

Obšírny výskum vedcov z University of Adelaide dokázal, že internetoví boti majú pomerne výraznú úlohu pri šírení dezinformácií týkajúcich sa konfliktu na Ukrajine.

Vo svojej práci analyzovali viac ako 5-miliónov príspevkov zo sociálnej siete. Analýzu vykonali v časovom rozmedzí od 23. februára tohto roku až do 8. marca. Zamerali sa pritom na niekoľko proruských ale aj proukrajinských hashtagov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o falošné účty, za ktorými nestojí reálny človek. Prostredníctvom nich sa môžu šíriť rôzne druhy informácií vrátane HOAXov, dezinformácií, alebo cielené šírenie paniky. Výskum odhalil, že počas prvých dvoch týždňov vojny boti vytvorili od 60 až do 80% príspevkov so skúmanými hashtagmi.

„Príspevky vytvorené, zdieľané alebo citované botmi, či už na strane Ruska alebo Ukrajiny, vytvárali napätie v množstve internetových diskusií a dokonca mohli ovplyvniť aj názor na závažné rozhodnutia, napríklad či ostať na Ukrajine alebo ju opustiť,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Joshua Watt.

Samostatnou kategóriou v tejto „mediálnej vojne“ sú aj proruské trollie farmy, teda skupina jedincov platených Ruskom, aby šírila dezinformácie v internetovom priestore. 

Ovplyvňovanie názorov

Počas svojho výskumu autori pozorovali častejšie používanie slov ako hanba, terorista, hrozba, či panika. Svoju úlohu však zohrali aj ľudia. Proruské účty mali najväčší vplyv na diskusie, ktoré sa odohrávali na účtoch zastávajúcich si Ukrajinu. Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá sa zameriava na online priestor a jeho vplyv v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu.

„V minulosti konflikt viedli predovšetkým armády, letectvo a námorníctvo. Sociálne siete však vytvorili úplne nové prostredie, kde možno manipulovať s verejnou mienkou na masívnej škále. V rámci tohto prostredia sa môžu objaviť manipulujúce príspevky, ktoré môžu viesť k strate dôvery ľudí,“ vysvetľuje Watt.

Ďalší z autorov štúdie, Bridget Smart tvrdí, že ich výskum prináša kontext do toho, čo sa deje počas vojny medzi Ruskom a Ukrajinou na „online bojisku“. V tomto konflikte umelé účty zohrali výraznú úlohu a usmerňovali konverzácie ľudí, či už do jedného alebo druhého smeru.

Prvá štúdia svojho druhu zároveň otvára dvere do úplne novej sféry mediálneho výskumu. Výskumníci začínajú kvantitatívne rozumieť škodlivým kampaniam, ako operujú a čo ich robí efektívnymi. Zároveň sa ukázalo, že sociálne siete musia nájsť lepší spôsob, ako botov odhaliť a hlavne ako sa s nimi vysporiadať.

Zároveň sa objavuje aj názor, že by mali mať svetové vlády prísnejšie nariadenia pre spoločnosti, ktoré sociálne siete spravujú. Ide totiž o mimoriadne silný nástroj, ktorý môže počas vojnových konfliktov hrať životne dôležitú úlohu.

Počas prebiehajúceho konfliktu Ukrajina otvorene priznáva, že v modernej dobe konflikt prebieha aj na kybernetickom fronte. Tentokrát však už nejde o šírenie dezinformácií, ale cielené kybernetické útoky, ktoré majú ochromiť infraštruktúru nepriateľa. Od 16. do 22. mája Ukrajina vykonala viac ako 400 kybernetických útokov, ktorých cieľom boli webstránky mnohých regionálnych spravodajských portálov, ale aj banky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close