Bolo pristátie na Mesiaci podvrh? Tieto zábery vyvolali najviac otázok

Sfalšovali Spojené štáty pristátie na Mesiaci, aby vyhrali vesmírne preteky?

Pristátie na Mesiaci
Zdroj: YouTube(USA TODAY)

Pristátie na Mesiaci v roku 1969 bolo najväčším úspechom ľudstva v oblasti vesmírneho prieskumu. Po prvýkrát v histórii sa podarilo dostať človeka na iné kozmické teleso, čo bol úspech, ktorý sme od konca programu Apollo nezopakovali. Americká vesmírna agentúra NASA však pripravuje program Artemis, ktorý by do roku 2024 mohol vrátiť ľudí na povrch Mesiaca.

Bolo ale pristátie na Mesiaci skutočné, alebo išlo o najväčšiu konšpiráciu v histórii ľudstva? Existuje veľké množstvo fotografií a videí, ktoré vznikli počas misie Apollo 11. Tieto zábery sú aj dnes analyzované do posledného detailu, ktorý by mohol naznačovať, že ide o podvrh, tvrdí YouTube kanál USA Today. Apollo 11 bola misia, ktorá ukončila vesmírne preteky medzi Spojenými štátmi a bývalým Sovietskym zväzom, definitívnou porážkou sovietov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je preto prirodzené, že niektorí ľudia spochybňujú pristátie na Mesiaci. Na programe Apollo však pracovalo okolo 400-tisíc ľudí a je veľmi nepravdepodobné, že by také množstvo ľudí dokázalo udržať jedno z najväčších tajomstiev histórie.

Bolo pristátie na Mesiaci podvrh?

Prvé konšpiračné teórie sa objavili len pár rokov po pristátí Niela Armstronga na Mesiaci. Tvrdia, že Američania na Mesiaci nikdy neboli a zábery z našej družice boli natočené v utajenom filmovom štúdiu v Hollywoode. Ďalšie teórie tvrdia, že pristátie na Mesiaci sa natáčalo na tajnej vojenskej základni.

Ako základ pre konšpirácie poslúžilo niekoľko záberov. Na prvom môžeme vidieť astronauta, ktorý práve opúšťa lunárny modul. Konšpirátori tvrdia, že na fotografii nesedí osvetlenie. Podľa nich by malo byť Slnko jediným zdrojom svetla na Mesiaci, no na fotografii jasne vidno astronauta, ale aj časti modulu, ktoré sú v tieni. Tvrdia, že za dodatočné osvetlenie môžu reflektory vo filmovom štúdiu.

Pristátie na Mesiaci
Zdroj: YouTube(USA TODAY)

NASA sa vyjadrila, že mesačný regolit dokáže odrážať slnečné svetlo. Astronaut má na sebe biely skafander, ktorý tiež prispel k výslednej fotografii.

Pristátie na Mesiaci
Zdroj: YouTube(USA TODAY)

Ďalšia fotografia zachytáva samotného astronauta, ktorý stojí v blízkosti lunárneho modulu. Konšpirátori poukazujú na fakt, že na zábere nevidno žiadne hviezdy, hoci sa posádka nachádza vo vesmíre. Vysvetlenie je jednoduché: Expozícia fotoaparátu bola nastavená tak, aby dokázala zachytiť jasne osvetleného astronauta. Tým pádom sa do záberu nedostali hviezdy, ktoré neboli dostatočne jasné.

Pristátie na Mesiaci
Zdroj: YouTube(USA TODAY)

Poslednou fotografiou, ktorá zaujala konšpirátorov, je záber americkej vlajky. Tá by nemala viať, ak sa nachádzame vo vesmíre. To je pravda a vedeli to aj inžinieri z NASA, ktorí vlajku špeciálne vystužili tak, aby pripomínala vlajúcu vlajku.

Astronauti programu Apollo však zanechali na Mesiaci experiment, ktorý dokazuje to, že ľudia naozaj našu družicu navštívili. Ide o špeciálny retroreflektor, ktorý dokáže odrážať laserový lúč späť na Zem. Vedci ho používajú kvôli niekoľkým experimentom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre