Bol vesmír navrhnutý tak, aby podporoval život? Teraz máme spôsob, ako to otestovať!
Výskumníci vytvorili zaujímavý experiment, ktorý nám pomôže odpovedať na to, či vesmír musel vzniknúť spôsobom, ktorý dovoľuje život.
Antropický princíp hovorí, že vesmír vznikol s jemne vyladenými podmienkami pre vznik inteligentného života preto, lebo keby to tak nebolo, neboli by sme tu dnes my a nedokázali by sme skúmať podstatu vesmíru.
Tento vedecký princíp môže byť formulovaný viacerými spôsobmi. Miernejšie verzie jednoducho konštatujú, že ak dnes existujeme a pozorujeme vesmír okolo nás, potom sa jeho podmienky a prírodné zákony vyvinuli spôsobom, ktorý viedol ku vzniku ľudstva. Prísnejšie verzie antropického princípu zas hovoria, že vesmír sa musel vyvinúť týmto spôsobom, inak by sme neexistovali.
Jeden z problémov antropického princípu je, že ho momentálne nemáme ako dokázať alebo vyvrátiť. Naša existencia je dôkazom toho, že podmienky vo vesmíre sú nastavené tak, aby bol inteligentný život schopný vzniknúť, no či tieto podmienky musia nutne byť nastavené spôsobom, ktorý nám umožňuje existenciu sa už presúvajú za hranice modernej vedy do odborov filozofie. Výskumníci zo Sissa Medialab vytvorili prvý experiment svojho druhu, ktorý nám pomôže zistiť, či antropický princíp platí alebo nie.
“Problém antropického princípu je podľa vedcov taký, že nie je užitočný ako vedecký nástroj. Tento myšlienkový pochod totiž negeneruje testovateľné a kvantifikovateľné predikcie, ktoré by rozšírili naše vedomosti. Bez tejto vlastnosti ostáva antropický princíp skôr filozofickou úvahou, než vedeckou hypotézou,” vysvetľuje nemanja Kaloper, jeden z autorov nového experimentu.
Vyladený vesmír
Podstata experimentu, ktorý nám pomôže overiť antropický princíp, je jednoduchá. Ak sa náš vesmír vyvíjal tak, aby bol prívetivý k životu založenom na uhlíku, musel začínať svoju evolúciu súborom špecifických podmienok. Výskumníci odvodzujú tieto podmienky s pomocou rôznych konštánt, napríklad gravitačnej konštanty, elektrónového náboja alebo planckovej konštanty. Tieto konštanty musia mať veľmi presnú hodnotu. Ak by sa čo i len trochu líšila, vesmír by vyzeral diametrálne odlišne a s najväčšou pravdepodobnosťou by v ňom život nedokázal existovať.
Autori objavili spôsob, vďaka ktorému by sme v nadchádzajúcich rokoch mohli pozorovaním získať dáta, ktoré by eventuálne potvrdili antropický princíp. Vysvetľujú, že v prvých momentoch po veľkom tresku vesmír prešiel obdobím rapídnej expanzie. Z takmer nekonečne malého bodu vesmír “napuchol” podľa niektorých teórií na veľkosť futbalovej lopty. Následne sa kozmická expanzia spomalila. Počas tohto obdobia fyzikálne zákony vyzerali úplne inak než dnes, pretože ich ovládali kvantové fenomény. Výskumníci zatiaľ neobjavili priame dôkazy rapídnej kozmickej expanzie, no ide o dobre podporovanú teóriu. Očakáva sa, že v nadchádzajúcich rokoch túto teóriu potvrdíme.
Neprehliadni
Ďalšou veľkou záhadou je temná hmota, ktorá tvorí väčšinu hmoty vo vesmíre. Nedokážeme ju pozorovať a preto nevieme z čoho je tvorená. Existuje množstvo hypotéz, ktoré vysvetľujú podstatu temnej hmoty, no všetky čakajú na potvrdenie v nadchádzajúcich rokoch.
Jednou z populárnejších hypotéz je, že temnú hmotu tvoria takzvané axióny. Ide o extrémne ľahké častice, ktoré výskumníci prvotne navrhli na vysvetlenie kvantových záhad. Neskôr výskumníci pozorovali, že vlastnosti axiónov môžu pomôcť vysvetliť temnú hmotu.
Je vesmír vyrobený pre nás?
Aby antropický princíp nemohol platiť, musia súhlasiť tri podmienky. Autori novej štúdie vysvetľujú, že na vyvrátenie antropického princípu sa musela odohrať kozmická inflácia, axióny musia byť skutočné, no temná hmota nemôže byť vytvorená z axiónov. Ak sa podarí výskumníkom všetky tri podmienky potvrdiť, znamená to, že antropický princíp neplatí.
Lenže čo to znamená? Potvrdenie alebo vyvrátenie antropického princípu neznamená, že sa svet prestane točiť, no ak by antropický princíp eventuálne neplatil, znamenalo by to, že existencia nášho vesmíru v takom stave, akom ho môžeme pozorovať teraz, je mimoriadne nepravdepodobná.
Komentáre