Boj proti jednému z najsmrteľnejších druhov rakoviny mozgu: Nanočastice ukazujú v prvotných testoch obrovský potenciál

Glioblastoma sa považuje za najagresívnejší a najsmrteľnejší druh rakoviny. Dokážu nanočastice priniesť liek priamo do postihnutého miesta?

Objavili vedci účinnú metódu boja proti najsmrteľnejšiemu druhu rakoviny mozgu?
Zdroj: MIT

Glioblastoma je jeden z najagresívnejších druhov mozgových nádorov a vo väčšine prípadov býva aj smrteľný. Tento druh rakoviny nemožno liečiť, pretože chemoterapia nedokáže prejsť cez krvné cievy nachádzajúce sa v mozgu. Štúdia technologického inštitútu MIT ale predstavila vývoj nanočastíc s liečivami, ktoré by dokázali do mozgu preniknúť oveľa efektívnejšie, než akékoľvek lieky.

Prostredníctvom modelu ľudského tkaniva sa výskumníkom z technologického inštitútu podarilo vytvoriť presnú bariéru ktorá ochraňuje mozog pred nežiadúcimi látkami. Nanočastice teda dokážu preniknúť do mozgu, kde nájdu nádor a zabijú jeho bunky. Zatiaľ ale nie je isté, či táto metóda bude fungovať aj na ľuďoch. Počas uplynulých rokov sa totiž objavilo niekoľko možných liekov na glioblastomu, ktoré ukázali prísľub pri testoch na zvieratách. Všetky metódy ale sklamali pri klinických testoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnakému problému môžu čeliť aj nanočastice, no vedci z inštitútu dúfajú, že sa im podarí otestovať túto metódu liečby v oveľa realistickejších podmienkach, čím by sa ušetril čas a energia.

„Pre tento typ nádoru existujú stovky testov, no ani jeden z nich nepriniesol sľubné výsledky.“, vysvetľuje Jennifer C. Johnson z inštitútu Koch, ktorý spadá pod MIT.

Mozog je najdôležitejší orgán v ľudskom tele a cievky v ňom sú nepriepustnejšie, než iné cievy v ľudskom tele. Ich úlohou je ochrániť mozog pred potenciálne škodlivými molekulami. Vedci napodobnili štruktúru tejto bariéry. Počas experimentu pracovali nielen s ňou, ale aj s bunkami glioblastomu, pericytmi a astrocytmi – bunkami ktoré prepravujú molekulu cez bariéru mozgových ciev.

Liek priamo do postihnutého miesta

Pomocou špeciálnej metódy konštrukcie dokázali vedci vytvoriť nanočastice, vrstvu po vrstve. Tieto častice môžu mať vo vnútri liečivo, ktoré následne prepravia na určené miesto. Vedci z MIT sa špecializované častice pokúsili podať laboratórnym myšiam. Pri tomto praktickom experimente zistili, že schopnosť častíc dostať sa cez bariéru v mozgu je rovnako efektívna, ako pri testoch na modeli tkaniva.

Nanočastice, ktoré niesli cisplatin, dokázali spomaliť rast tohto nádoru, no viedli si o čosi horšie ako pri práci s modelom. Vedci argumentujú, že nádor u myší bol v pokročilejšom štádiu. V ďalších krokoch štúdie vedci preskúmajú aj iné liečivá a zistia, ktoré z nich má najväčší účinok. Na základe tohto budú pracovať aj s inými typmi nádorov.

Autori svoju štúdiu uzatvárajú tým, že najradšej by sa pozreli na mimoriadne vzácne typy nádorov. Tie sa ťažko študujú najmä preto, lebo neexistuje veľké množstvo vzoriek. Zatiaľ je otázne, či nanočastice prinesú revolúciu v liečení mozgových nádorov, alebo ich stretne rovnaký osud ako ostatné pokusy. Projekt je ešte v plienkach, no vedci usilovne pracujú na jeho ďalšom vývoji.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre