Veda a výskum

Bohatý život v prehistorickej Južnej Amerike: Stala sa Patagónia útočiskom po dopade smrtiaceho asteroidu?

Výskumníci preskúmali fosílie dinosaurov a vtákov z Patagónie. Zdá sa, že podmienky pre život na severnej pologuli, boli po dopade asteroidu Chixulub priaznivé.

Výskumníci z University of Texas, Austin sa vo svojej štúdii publikovanej 17. decembra 2022 pozreli hlbšie na diverzitu dinosaurov, ktorý počas obdobia kriedy žili na území Patagónie, čo je oblasť v Južnej Amerike. Presnejšie sa pozreli na obdobie tesne predtým, ako väčšina druhov vymrela.

Študované fosílie predstavujú jeden z prvých záznamov takzvaných theropodov, jednej z dvoch hlavných podskupín plazopanvových dinosaurov. Do tejto podskupiny sa radili okrem iných druhov aj všetky známe dravé dinosaury. Prví príslušníci tejto skupiny mohli byť predátormi, no neskôr sa tieto dinosaury odklonili ku všežravosti alebo vegetariánstvu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi fosíliami objavili výskumníci aj niekoľko obrovských „megaraptorov“, ktoré sa vyznačovali veľkými zahnutými pazúrmi. Zároveň objavili aj niekoľko vtákov zo skupiny živočíchov, ktoré prežili dodnes.

„Z našej štúdie vyplýva, že fauna v Patagónii bola tesne pred masovým vymieraním naozaj bohatá. Našli by ste tu obrovské mäsožravé theropody, menších dravcov, ale aj vtáky spolu s inými druhmi plazov a cicavcov,“ vysvetľuje Julia Clarke, vedúca štúdie.

Už od roku 2017 študenti a vedci hľadajú v Patagónii stopy dávneho života. Postupom času sa im podarilo nájsť fosílie, ktoré zachytávajú nielen živočíšnu, ale aj rastlinnú ríšu v tomto regióne. V rámci tejto práce sa však zamerali na fosílie, ktoré sú staré 66 až 75 miliónov rokov. Ako vysvetľujú autori štúdie, v prehistorickej Patagónii by ste pred dopadom asteroidu našli obrovských mäsožravých predátorov, ale aj menších dravcov rôznych veľkostí. Niektoré dosiahli veľkosť kuraťa, iné mohli mať na výšku až tri metre. Predpokladá sa, že tieto menšie dravce boli pokryté perím podobne ako velociraptor.

Čo sa týka vtáčích fosílií, vedci objavili živočíchov z dvoch skupín. Jedna vymrela po dopade asteroidu a tvorili ju vtáky pripomínajúce vrabce, bolo pre nich typické, že zobák bol pokrytý zubami. Patrili do skupiny enantiornitíny. Druhá skupina orniturín prežíva dodnes a patria do nej všetky žijúce druhy vtákov. Predpokladá sa, že prehistorické vtáky Patagónie mohli pripomínať hus alebo kačku, no fosílie nie sú zachované do takej miery, aby to vedci dokázali s istotou povedať.

Život v prehistorickej Patagónii

V rámci štúdie vedci skúmali dinosaurí život na základe objavených zubov a kostí z chodidiel. Vtáky identifikovali na základe zachovalých drobných úlomkov kostí.

život v prehistorickej Patagónii bol naozaj bohatý
Fosílie zubov, ktoré sa našli v Patagónii. Zdroj: Davis et. al.

Niektorí vedci naznačili, že južná pologuľa čelila miernejším klimatickým zmenám po dopade asteroidu Chixulub v porovnaní so severnou. Na základe tohto tvrdenia autori štúdie predpokladajú, že Patagónia mohla slúžiť ako útočisko pre vtáky a cicavce, ktoré masové vymieranie života prežili. Zatiaľ nie je jasné, čo sa presne odohralo, no skúmané fosílie môžu byť základom nielen pre potvrdenie tejto teórie, ale aj pochopeniu života vo forme, aká existuje dnes.

„Stále nemáme jasno v tom, ako si život dokázal nájsť cestu v apokalyptickom scenári nasledujúcom po dopade asteroidu,“ tvrdí Marcelo Leppe, spoluautor štúdie.

V prostrediach Južnej Ameriky, Nového Zélandu a Austrálie sa theropody nachádzajú stále. Už nejde o obrovských a nebezpečných dinosaurov, ale o diverznú skupinu vtákov, ktoré žijú v rôznych prostrediach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close