Blíži sa zákaz využívania chatbota ChatGPT v Európe? Ďalší štát to má zvažovať!

ChatGPT môže spôsobiť revolúciu v tom, ako používame internet. Ďalšia európska krajina však zvažuje jeho zákaz.

chatGPT
Zdroj: Giulio Benzin / Shutterstock.com

ChatGPT sa stal v priebehu posledných mesiacov nástrojom, ktorý zmenil spôsob ako vyhľadávame informácie na internete. Namiesto komplikovaného prehľadávania stránok tak len vložíme svoju požiadavku do tohto chatbota od OpenAI a vybehne nám požadovaný výsledok. Spolu s týmto chatbotom však prichádzajú aj obavy a regulácie zo strán niektorých štátov, medzi ktorými nájdeme aj európske krajiny. O tom, že Taliansko stihlo zablokovať populárneho chatbota v krajine, ste sa možno dozvedeli. Teraz to však zvažuje ďalší štát, o čom nás informuje portál andro4all.com. Blíži sa tak koniec využívania tohto nástroja v rámci Európy? Pozrite sa na to spolu s nami!

Spĺňa ChatGPT všetky požiadavky Európskej únie?

Nový chatbot je pre verejnosť k dispozícii od novembra minulého roku, no dokázal na seba strhnúť takú pozornosť, ako sa zatiaľ inému nástroju nepodarilo. Teraz, keď sa rozširuje do viacerých sfér nášho života, však začali bezpečnosť a celkovo fungovanie ChatGPT riešiť aj vlády rôznych krajín. Po Taliansku teraz zvažuje zablokovanie tohto nástroja aj Španielsko, ktoré si nie je isté či tento nástroj spĺňa všetky predpoklady pre európske nariadenie známe ako GDPR. Spracovávanie osobných údajov v rámci využívania chatbota od OpenAI totiž nie je transparentne predložené, čo robí starosti práve vládam európskych krajín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
OpenAI ChatGPT
Zdroj: Daniel Chetroni / Shutterstock.com

Španielsko pritom nie je jedinou krajinou, ktorá zvažuje zákaz využívania ChatGPT pre verejnosť. S obavami o spracovávanie osobných údajov pracujú aj štáty ako Francúzsko či Nemecko. O bezpečnosť tohto nástroja sa však zaujímajú aj Spojené Štáty, ktoré zvažujú, aký dopad môže mať chatbot na edukáciu a národnú bezpečnosť. Aký postoj však voči tomuto chatbotovi a celkovo AI chatbotom prinesie EÚ a Slovensko zatiaľ nevieme.

Ako sa k AI stavia spoločnosť?

ChatGPT bezpochyby priniesol do spoločnosti mnohé zmeny, pričom vďaka chatbotom môžeme dnes vyhľadávať základné informácie, ktoré by sme bežne vyhľadávali vo vyhľadávači. Môžeme sa inšpirovať napríklad receptami, ktoré nám tento nástroj ponúkne, no zároveň si môžeme nechať vyhľadať aj akademické zdroje k našej školskej práci. Možností je mnoho a je len na nás, ako sa s AI chatbotmi naučíme pracovať.

ChatGPT
Zdroj: Ascannio / Shutterstock.com

V každom prípade by sme si tieto informácie mali overovať a nespoliehať sa na všetko, čo nám umelá inteligencia prezradí. K využívaniu týchto nástrojov sa vyjadrili už aj niektoré inštitúcie, pričom podľa ich slov by sme mali brať možnosti AI ako príležitosť. Mali by sme sa s nimi naučiť pracovať už v ranom štádiu a nezabúdať na transparentnosť ak ich použijeme. ChatGPT, no aj ostatné AI nástroje totiž môžeme považovať za zdroje, ktoré by sme mali uvádzať. Informácie si však overujte a nezabúdajte na to, že aj umelá inteligencia sa môže pomýliť.

Vyskúšali ste už nejakého AI chatbota? A aký máte k nim postoj? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre