SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Blíži sa najväčšia kométa v histórii ľudstva: Čo to pre nás znamená?

Objekt 2014 UN271 má veľkosť trpasličej planéty.

Blíži sa ku nám kozmický objekt, ktorý by mohol byť tou najväčšou kométou, akú sme v histórii ľudstva zaznamenali, píše portál IFL Science.

Obežná dráha objektu je neobyčajne veľká a v najvzdialenejšom bode sa môže od Slnka nachádzať takmer jeden svetelný rok. Odhadnúť dráhu objektu je pre vedcov nesmierne zložité, pretože sa veľmi rýchlo môže zmeniť. Tie najlepšie odhady však tvrdia, že tento objekt sa naposledy dostal medzi planéty našej sústavy pred 3-miliónmi rokov.

Excentrickosť obežnej dráhy znamená, do akej miery je obežná dráha objektu predĺžená. Dokonale okrúhla obežná dráha má excentrickosť rovnú nule, zatiaľ čo tá, ktorá je nekonečne dlhá má hodnotu 1. Excentrickosť objektu, ktorý sa označuje ako 2014 UN271 je približne 0.99948. Predpokladá sa, že tento objekt je približne 100 km široký a 370 km dlhý. Charakteristika objektu 2014 UN271 sedí na kométu a ak sa táto charakteristika potvrdí, môže ísť o najväčšiu kométu, akú sme kedy videli.

Ak však objekt nevytvorí chvost, môže ísť aj o drobnú planétu, či iný druh kozmického objektu. V tom prípade sa budú snažiť astronómovia vysvetliť, ako je možné, že sa takýto objekt dostal do vzdialenosti, tisícnásobne väčšej, než je vzdialenosť planéty Neptún od Slnka. Vedci však majú dostatok času na to, aby objekt preskúmali. Prvé pozorovania sa vykonali v období, keď sa objekt nachádzal vo vzdialenosti Neptúnu. V roku 2031 sa  takmer dotkne obežnej dráhy Saturnu a následne sa začne vracať naspäť.

Najväčšia kométa

Objekt nebude dostatočne blízko na to, aby sme sa naňho mohli detailne pozrieť. Jedinou nádejou pre vedcov je nový vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý by mal po mnohých odkladoch odštartovať ku koncu tohto roka. Zaujímavosťou je, že ak je naozaj objekt 2014 UN271 najväčšou kométou, akú sme videli, existuje možnosť, že uvidíme jej chvost. Je to však otázne, pretože veľké množstvo molekúl sa v tak veľkej vzdialenosti od Slnka sublimovať nedokáže. Ak sa však na objekte nachádza oxid uhličitý, alebo oxid uhoľnatý, ten by mohol sublimovať. Sublimácia znamená prechod látky z pevného skupenstva rovno na plyn.

Či už je 2014 UN271 kométou, alebo nie, pre vedcov ide o skvelú možnosť študovať objekt, ktorý prišiel zo vzdialeného Oortovho oblaku. Ide o sférickú oblasť ľadových objektov, ktoré sa nachádzajú približne 50, alebo 100-tisíc astronomických jednotiek od Slnka. Astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka, čo je približne 150-miliónov km. Zaujímavosťou je, že objekt bol zachytený už v roku 2014, no vtedy si ho nikto nevšimol. Jeho pohyb si všimla dvojica astronómov len nedávno, keď sa pozerali na dáta z prieskumu Dark Energy Survey.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close