SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Blíži sa ku nám potenciálne nebezpečný asteroid: Objekt 7335 je najväčší, s akým sa v tomto roku stretneme

Centrum pre monitorovanie blízkych kozmických objektov informuje o ďalšom z blízkych stretnutí.

Už o pár dní, presnejšie 27. mája, preletí popri Zemi masívny asteroid s priemerom približne 1 500 km, informuje centrum pre monitorovanie blízkych kozmických objektov.

Asteroid nesie označenie 7335 a popri našej Zemi preletí vo vzdialenosti približne 4-milióny km. Aj napriek vzdialenostnému rozdielu, ktorý je desaťnásobne väčší ako vzdialenosť Mesiaca od Zeme, je objekt klasifikovaný ako „potenciálne nebezpečný“. Toto označenie získal nielen kvôli svojmu priemeru, ale aj kvôli vzdialenosti, ktorá nie je v kozmickej škále až taká veľká, píše Live Science.

Vedci z centra pre monitorovanie blízkych kozmických objektov asteroid 7335 starostlivo monitorujú. Ak by v budúcnosti zmenil svoj kurz a dostal sa na kolíznu dráhu s našou planétou, škody by boli naozaj kolosálne. Podľa portálu NASA je asteroid 7335 najväčším kozmickým objektom, ktorý sa tento rok priblíži k našej planéte. Momentálne sa podľa najlepších odhadov pohybuje rýchlosťou 76-tisíc km/h a ďalší blízky prelet je naplánovaný na rok 2055. Počas ďalšieho preletu sa však bude nachádzať vo väčšej vzdialenosti.

Asteroid 7335 je jedným z 29-tisíc blízkych kozmických objektov, ktoré americká vesmírna agentúra sleduje. Medzi blízke objekty sa radí každý, ktorý sa priblíži k Zemi na vzdialenosť 48-miliónov km. Väčšina blízkych objektov ale ani zďaleka nedosahuje priemer asteroidu 7335, ktorý je väčší ako 99% sledovaných objektov.

Radí sa do skupiny asteroidov s označením Apollo. Sú to objekty, ktoré obiehajú okolo Slnka a pravidelne pretínajú obežnú dráhu našej planéty. Momentálne je známych približne 15-tisíc takýchto objektov.

Odklonenie asteroidu

Blízke kozmické objekty, obzvlášť tie s označením potenciálne nebezpečné, by sa jedného dňa mohli dostať na kolízny kurz s našou planétou. V tomto prípade by boli škody obrovské a v súčasnosti neexistuje spoľahlivý spôsob, ako takúto hrozbu odvrátiť. V novembri minulého roka NASA odštartovala misiu DART (pozn. redakcie: Double Asteroid Redirection Test), ktorá už túto jeseň úmyselne narazí do menšieho asteroidu Dimorphos. Cieľom tohto testu je zistiť, či dokážeme prostredníctvom špeciálnych sond upraviť obežnú dráhu rizikových kozmických objektov. Asteroid Dimorphos má priemer približne 160 metrov a kolízia so sondou ho nezničí, no jemne upraví jeho kurz.

Odklonenie asteroidu je jednou z potenciálnych metód, ako odvrátiť blížiacu sa kozmickú hrozbu. Jedinou podmienkou v tomto prípade je, aby sa o nej vedci dozvedeli s dostatočným predstihom. Americká NASA v minulosti organizovala cvičenie, v ktorom museli vedci vyriešiť okamžitú hrozbu kolízie s asteroidom. Výsledky tohto testu ukázali, že ak by naša planéta čelila okamžitej hrozbe, ľudstvo by nedokázalo v dostatočnom čase reagovať na blížiacu sa hrozbu. Misia DART má byť prvým krokom k vytvoreniu potrebných postupov, ktoré by nám umožnili vysporiadať sa s nebezpečnými asteroidmi.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close