SpravodajstvoVeda a výskum

Bláznivá teória tvrdí, že môžete byť jedinou vedomou bytosťou vo vesmíre

Problém Solipsizmu zároveň vyvracia akúkoľvek teóriu o vedomí

Solipsizmus je filozofické učenie, ktoré by sa mohlo radiť medzi extrémne formy skepticizmu, alebo by sme ho mohli brať ako krajný subjektivizmus. Píše o tom portál Scientific American.

V jadre tohto učenia stojí, že vy ste jediná vedomá bytosť vo vesmíre. Vesmír vznikol v momente, kedy ste nadobudli vedomie a zanikne v momente vašej smrti. Hoci sa to zdá ako šialená teória, opiera sa o jeden fakt, ktorý nemožno len tak poprieť. Každý človek je akoby zatvorený vo svojej vlastnej bublinke a na svet sa pozerá cez svoje vlastné, subjektívne zážitky.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teória sa rozvíja ďalej. Tvrdí, že naše vedomie je s nami každú sekundu, čo sme hore. Ide o komplexnú sieť emócií, skúseností a zážitkov. Čo sa týka vedomia druhých ľudí, môžeme si predstaviť, že ho majú a že vyzerá rovnako ako to naše. Lenže nie sme si istí. Niekto druhý môže hádať, aký máme pohľad na svet, podľa nášho správania, ale k nášmu vnútornému ja prístup nemá.

Evolúcia naučila ľudí čítať pohnútky druhých ľudí. Ich emócie, či zámery. Zároveň máme tendenciu podvádzať a zakrývať svoje motívy, pričom sa bojíme, že sa stávame sami obeťou triku. Podľa Solipsizmu je najväčším klamstvom predstierať vedomie aj v prípade, že žiadne neexistuje. Vedci a filozofovia z celého sveta predložili nespočetné množstvo teórií, ktoré majú jediný problém. Navzájom sa vylučujú.

Výskumy sa týkajú predovšetkým vedomia a toho, ako vzniká. Niektorí odborníci tvrdia, že vedomie má každý tvor a dokonca aj neživý objekt. Na druhú stranu materialisti tvrdia, že ani človek nemá ultimátne vedomie. Problém Solipsizmu nám zabraňuje potvrdiť akúkoľvek teóriu, týkajúcu sa vedomia. Nemôžeme si byť totiž istí, že je niekto vedomý tvor, rovnako ako my, dokým sa nám nepodarí zostrojiť merač vedomia. Ide o hypotetický prístroj, ktorý dokáže zmerať vedomie tak, ako teplomer meria teplotu.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close