KryptomenySpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Bitcoin sa opäť prepadol. Táto historická udalosť stojí za aktuálnym trhovým výkyvom!

Zavedenie digitálnej meny Bitcoin v prvej krajine na svete, ako zákonného platidla, sa neobišlo bez problémov.

Bitcoin je digitálnou menou, ktorá sa vo všeobecnosti pokladá za vlajkovú loď medzi digitálnymi menami. Posledný rok zažíva turbulentné obdobie. Mohli sme byť svedkami obrovského rastu hodnoty tejto meny, ale i pádov. V posledných týždňoch však Bitcoin kontinuálne a rástol s výnimkou drobných výkyvov na trhu pričom sa opäť dostal nad úroveň cez 52 tisíc dolárov. Včerajší deň však priniesol strmý pád hodnoty Bitcoinu, ktorá v jednom bode klesla k 43 tisícom, píše spravodajský portál BBC.com. Aktuálna hodnota Bitcoinu k času publikovania článku, sa pohybuje na úrovni okolo 46 tisíc dolárov.

Čo stojí za prudkým pádom hodnoty Bitcoinu?

Za pádom hodnoty Bitcoinu stojí najmä jedna z najchudobnejších krajín v Latinskej Amerike, El Salvador. Dôvodom je, že krajina sa rozhodla túto digitálnu menu akceptovať ako národnú menu, pričom pri jej zavádzaní v prax, došlo k viacerým problémom. Historické prijatie kryptomeny v El Salvadore, ako zákonného platidla, spôsobilo chaos.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci viacero väčších obchodných platforiem hneď neponúklo vládou podporovanú digitálnu peňaženku známu ako Chivo, tak aj napriek tomu, došlo k preťaženiu serverov, pretože nedokázali držať krok s registráciou používateľov.

Rovnako treba dodať, že do ulíc El Salvadoru vyšli protestujúci, ktorí nesúhlasia, aby krajina prijala Bitcoin ako národné platidlo. Podľa publikovaných odhadov, išlo o skupinu veľkú približne tisíc protestujúcich.

Investori mali „veľké očakávania“, ktoré sa nenaplnili, myslia si analytici

Takisto nemôžeme nespomenúť, že za pádom digitálnej meny stojí aj časť investorov, myslia si analytici. Podľa analytika, Henrika Andressona, investičného riaditeľa spoločnosti Apollo Capital, mali mnohí investori až „prehnané očakávania“, ktoré sa nakoniec nenaplnili, upozorňuje portál finance.yahoo.com.

„Myslím si, že pred touto udalosťou (El Salvador) existovalo určité očakávanie, podobné tomu, čo sme videli pred uvedením Coinbase na Nasdaq,“

Okrem iného treba spomenúť, že miestna vláda motivuje ľudí k tomu, aby Bitcoin akceptovali a to aj prostredníctvom príspevku v hodnote 30 dolárov pre každého obyvateľa. Podľa publikovaných správ, El Salvador môže vďaka transakciám prostredníctvom Bitcoinov ušetriť ročne nemalé finančné prostriedky. Vláda hovorí, že ročné transakčné náklady spojené s poplatkami za odosielanie platieb do zahraničia prevyšujú 400 miliónov dolárov, čo nie je zanedbateľná položka pre krajinu s približne 6 miliónmi obyvateľov.

Rovnako treba povedať, že Nayib Bukule prezident krajiny uviedol, že vláda sa rozhodla kúpiť ďalších 150 Bitcoinov v hodnote približne 7 miliónov dolárov.

„To zdôraznilo ťažkosti pri snahe chrániť hodnotu Bitcoinu ako vlastnej meny,“ hovorí Nana Otsuki, hlavná ekonómka spoločnosti Monex Securities. „Zdá sa, že nákup nebol účinný na zastavenie jeho pádu.“

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez WhatsApp kanály
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close