SpravodajstvoVeda a výskum

Biologička vysvetľuje vedu, ktorá stojí za tým, čo priťahuje a odpudzuje komáre

Obľubujú si vás komáre a zdá sa, akoby vás dokázali sledovať? Biologička vysvetľuje, ako si získavame ich pozornosť a ako sa jej vyhnúť.

Vyhnúť sa komárom je počas letných mesiacov prakticky nemožné. Hoci sú tieto okrídlené potvory otravné, v ekosystéme zastávajú mimoriadne dôležitú úlohu ako potrava pre netopiere, vtáky, obojživelníky a vážky, informuje University of Alberta.

Nebolo by teda rozumné všetky komáre vyhubiť, no existuje niekoľko spôsobov, ako sa im ľudia dokážu vyhnúť, čo vysvetľuje biologička z univerzity, Maya Evenden. Všeobecne známe je, že štípu len samice komárov, ktoré potrebujú proteín z krvi kvôli vajíčkam. Samce komárov sa živia prevažne nektárom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri love sa samice spoliehajú na niekoľko zmyslov, aby našli svoju korisť, v tomto prípade nás. Spoliehajú sa na zrak, čuch, ale aj na teplo. Evenden vysvetľuje, že pitie alkoholu z nás robí pre komáre oveľa atraktívnejší cieľ. Etanol sa vylučuje prostredníctvom dychu a potu, čo dráždi čuchové zmysly komára. Zároveň môže zvýšiť našu teplotu, čo rovnako komárov priláka.

Evenden zároveň vysvetľuje že ak ste mali niekedy pocit, akoby vás komár sledoval, je to naozaj tak. V tomto prípade ale ide o niečo, čo nemôžeme kontrolovať. Komáre sa totiž dokážu riadiť vylúčeným oxidom uhličitým, ktorý vydychujeme, no môžu ich pritiahnuť aj parfumy alebo aviváž s vôňov kvetov.

Existuje niekoľko produktov, ktoré sa predávajú ako odpudzovače komárov, no ako presne tieto produkty fungujú?

„Všetky repelenty sú postavené na rovnakej báze, teda snahe zamaskovať čuchové podnety, ktoré naše telo vydáva,“ vysvetľuje Evenden.

Prírodné repelenty sú založené na báze esenciálnych olejov a do istej miery ukázali svoju efektivitu. Ak sa však chcete vyhnúť štípancom počas dennej prechádzky, zvoľte si svetlejšie oblečenie.

„Komáre môžu byť cez deň prilákané tmavým pohybujúcim sa objektom. Ten dráždi jeho vizuálne zmysly. Nie je to však tak spoľahlivá ochrana ako repelent na báze chemikálie DEET,“ tvrdí Evenden.

Túto chemikáliu možno nájsť vo väčšine repelentov proti hmyzu. Jej množstvo sa môže líšiť, čo priamo vplýva na to ako dlho bude repelent pôsobiť a aká je jeho celková efektivita. Existujú aj produkty s vysokým obsahom DEET, no tie nie sú vhodnou alternatívou, ak sa chcete len vyhnúť štípancom. Produkty s vysokou koncentráciou sa používajú v oblastiach, kde komáre prenášajú smrteľné ochorenia.

Prečo štípance svrbia?

Je v najlepšom záujme komára, aby krv v našom tele stále tiekla. Po vpichnutí do nás vpustia antigén, ktorý bráni krvi zraziť sa. Zároveň ale vyvoláva jemný zápal, čo vedie k otravnému svrbeniu. Pre bežného človeka je bodnutie komárom len miernou otravou, no existujú ľudia, ktorí sú na antigén v slinách komára alergický. Tejto skupine môže bodnutie vyvolať anafylaktický šok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close