SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Binárna sústava s označením „Čierna vdova“: Astronómovia objavili hviezdu, ktorá pomali konzumuje svojho spoločníka

Astronómovia z MIT objavili mimoriadne zvláštnu binárnu sústavu, ktorá je záhadou aj vo svojej vlastnej kategórii.

Tritisíc svetelných rokov od našej planéty leží binárna sústava (pozn. redakcie: Sústava dvoch hviezd), ktorá si vyslúžila prezývku „Čierna vdova“. Táto kozmická zvláštnosť upútala astronómov z technologického inštitútu MIT, ktorí sa rozhodli prípad preskúmať o čosi lepšie, píše portál inštitútu.

Vo vesmíre existuje niekoľko sústav s touto prezývkou. Typicky ide o neutrónovú hviezdu, najextrémnejší objekt po čiernych dierach, ktorá rapídne rotuje okolo svojej osi a pomaly odsáva hmotu z druhej menšej hviezdy, ktorá okolo nej obieha. Astronómovi vedia o približne 24 prípadoch binárnych sústav, ktoré by sa mohli klasifikovať ako čierne vdovy. Najnovší prírastok do rodiny je sústava s označením ZTF J1406+1222.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto sústava sa síce radí k typom binárnych sústav, ktoré sú pomerne zvláštne, no v tomto konkrétnom prípade ide o kuriozitu vo svojom vlastnom smere. Novoobjavená sústava má totiž najkratšiu orbitálnu periódu, akú astronómovia doteraz objavili. Dvojica hviezd okolo seba obehne raz za 62 minút. Zároveň astronómovia predpokladajú, že v sústave existuje ešte tretia extrémne vzdialená hviezda. Tá obehne okolo binárneho páru raz za 10-tisíc rokov.

Vesmírna záhada

Sústava ZTF J1406+1222 je zaujímavá vo viacerých smeroch a astronómovia a pýtajú jednu zásadnú otázku: Ako mohla vzniknúť? Na základe pozorovaní vedci z MIT prišli s teóriou, že ako vo väčšine prípadov čiernych vdov, aj táto sústava vznikla z hustej konštelácie starých hviezd. Predpokladá sa, že konštelácia hviezd sa mohla dostať príliš blízko k jadru Mliečnej dráhy, kde gravitácia stiahla ostatné hviezdy, zatiaľ čo binárnu sústavu aj s tretím spoločníkom, nechala na pokoji.

„Je to mimoriadne komplikovaný scenár. Je celkom možné, že táto sústava existuje oveľa dlhšie, než naše Slnko,“ priznáva Kevin Burdge z inštitútu MIT.

Väčšinu binárnych čiernych vdov astronómovia objavia prostredníctvom gama alebo röntgenového žiarenia, ktoré vychádza z neutrónovej hviezdy. V prípade sústavy ZTF J1406+1222 ale použili viditeľné spektrum, teda časť elektromagnetického spektra, ktoré dokážu vnímať naše oči. Sústava sa prezradila tým, že hviezda, ktorej kradne neutrónová hviezda hmotu, jasne bliká.

Vedci priznávajú, že aj v rámci sústav s označením čierne vdovy ide o unikátny objav. Sústava sa vyznačuje trojicou hviezd, čo technicky znamená, že nie je binárnou, ale ide o terciárnu sústavu, alebo trojhviezdu. Ďalšou zvláštnosťou je fakt, že sústava bola pozorovateľná vo viditeľnom spektre. Pre astronómov z MIT je ZTF J1406+1222 stále do veľkej miery záhadou. Teraz už ale vedia, ako po podobných sústavách vo vesmíre pátrať. Ak sa im podarí objaviť viac podobných prípadov, môžu získať dostatok informácií o tom, ako táto sústava vznikla. Tím astronómov ale bude pokračovať aj v pozorovaní sústavy ZTF J1406+1222.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close