Bill Gates prezradil, čo pokladá v jeho kariére za „premeškanú príležitosť“, ktorú ľutuje

Bill Gates prezradil, že jeho „premeškanou príležitosťou“ bolo, že sa im nepodarilo vyvinúť operačný systém pre telefóny dosť dobre.

Bill Gates Microsoft
Zdroj: flickr.com (Masaru Kamikura) (CC BY 2.0)

Ako všetci dobre vieme, tak operačný systém Windows od spoločnosti Microsoft v súčasnosti poháňa viac ako 1-miliardu počítačov. Dnes ide vôbec o najrozšírenejší operačný systém pre počítače na svete.

Hoci Microsoft je lídrom v prípade počítačov, tak na druhej strane vo svete smartfónov pohorel, hoci vo svojich začiatkoch to vyzeralo tak, že Microsoft ovládne aj túto časť trhu. Redmontský gigant skrátka stratil dych ako aj nápady, vďaka čomu vyrástol Android a iOS do gigantických rozmerov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V nedávnom rozhovore pre Indian Express hovoril Bill Gates, zakladateľ Microsoftu, o úlohe adaptácie technológií v Indii, ktorá zohráva čoraz dôležitejšiu úlohu obzvlášť v súčasnosti. V jednej časti rozhovoru, moderátor sa opýtal Gatesa na príležitosť, ktorú pokladá za  „premeškanú“. Gates uviedol, že jeho premeškanou príležitosťou, ako aj premeškanou príležitosťou Microsoftu, bol mobilný operačný systém.

„Viete, Microsoft nakoniec neurobil operačný systém pre telefóny dosť dobre“, ďalej dodal: “Urobil som tam chyby, ktoré ma mrzia,..“

Microsoft ešte v roku 2000 uviedol na trh operačný systém Windows Mobile v zariadení Pocket PC 2000. Neskôr sme mohli vidieť niekoľko zariadení s týmto operačným systémom, ktoré boli primárne sústredené pre biznis triedu. V roku 2010 spoločnosť predstavila Windows Phone, ktorý nahradil Windows Mobile. Išlo o moderný operačný systém, ktorý bol určený pre bežného používateľa. Microsoft neskôr začal intenzívnejšie kooperovať s Nokiou, ktorá sa rozhodla, že bude vyrábať primárne zariadenia poháňané operačným systémom Windows Phone. Spolupráca medzi spoločnosťami dokonca vyústilo v to, že v roku 2013 Microsoft odkúpil mobilnú divíziu Nokie. Ale aj napriek tomu sa Microsoftu nepodarilo s operačným systémom uspieť. Dôvodom bolo, že spoločnosť nedokázala udržať krok s konkurenciou. Nakoniec Microsoft v roku 2016 predal mobilnú divíziu konzorciu HMD a Windows Phone, resp. Windows Mobile išiel pomaly do úzadia pričom 16. septembra bola oficiálne ukončená podpora mobilnej verzie Windowsu.

Via beebom.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre