BILL GATES: „kustomizovaná rakovinová vakcína bude revolúciou v medicíne“

Bill Gates DNA
Zdroj: Youtube (Quartz) a Pixabay.com

Každý rok už od roku 2001 vydáva MIT Technology Review zoznam 10 prelomových technológií, o ktorých sa domnieva, že v budúcnosti zásadne ovplyvnia naše životy.

V tomto roku sa publikácia obrátila na jedného z najväčších technologických vizionárov na svete, zakladateľa spoločnosti Microsoftu, ktorý položil základy „počítačov“. Jeho aktivity pritom siahajú vo veľkej miere aj do iných oblastí ako je napríklad filantropia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bill Gates verí, že jedna z najvýznamnejších technológií, ktoré ovplyvnia naše životy by mohla byť kustomizovaná vakcína proti rakovine, ktorá ročne pripraví o život viac ako 600 000 ľudí.

„Vedci sú na začiatku komercializácie prvej personalizovanej vakcíny proti rakovine,…“, ďalej dopĺňa, že: „Ak bude fungovať ako dúfame, vakcína, ktorá spúšťa imunitný systém človeka na identifikáciu nádoru prostredníctvom jedinečných mutácií by mohla účinne vypnúť mnohý typy rakoviny.“

Podľa Gates-a možnosti vakcinácie sa začali rozvíjať od roku 2008 kedy genetici prvýkrát publikovali sekvenovaný genóm rakovinovej nádorovej bunky. Od tohto bodu genetici začali porovnávať rôzne mutácie nádorov kde zistili, že väčšina nádorov obsahuje jedinečné mutácie špecifické pre určitý nádor.

Niekoľko spoločností teraz pracuje na vytvorení a testovaní vakcín proti rakovine obsahujúcich kópie mutácií špecifických nádorových buniek, hovorí Gates. Myšlienka spočíva v tom, že vakcína môže prinútiť imunitný systém človeka nájsť a zničiť akékoľvek bunky obsahujúce mutácie nájdené v rámci špecifického nádoru.

„Použitím prirodzenej obranyschopnosti tela na selektívne ničenie len nádorových buniek, vakcína, na rozdiel od bežných chemoterapií, obmedzuje poškodenie zdravých buniek,“

Gates pre MIT Tech uviedol, že produkcia vakcín potrebných na liečbu každého rakovinového pacienta nebude lacná a ani jednoduchá.

„Vytvorenie vakcíny zahŕňa vykonanie biopsie na pacientovom nádore, sekvenovanie a analýzu jeho DNA a prenesenie týchto informácií na miesto produkcie,…“.

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Youtube (Quartz) a Pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre