Bill Gates hovorí, že opatrenia, ktoré majú zlepšiť život všetkým, sa nedarí napĺňať podľa plánu

Bill Gates je znepokojený zo situácie vo svete. Tá im hádže polená pod nohy v napĺňaní cieľov, ktoré majú skoncovať s chudobou, nerovnosťou a negatívnymi zmenami klímy.

bill gates_uvodny
Zdroj: flickr.com (Dan G) (CC BY-NC-SA 2.0)

Bill Gates je človekom, ktorý zmenil a aktívne mení svet. Dopomohol mu k tomu operačný systém Windows a ďalšie produkty spoločnosti Microsoft, ktoré vytvoril. Dnes je jedným z najväčších filantropov na svete, ktorý sa snaží zvýšiť kvalitu života ľudí a obmedziť prípady extrémnej chudoby vo viacerých častiach našej planéty. Za týmto účelom mu slúži nadácia Bill & Melinda Gates Foundation, ktorú založil so svojou dnes už bývalou manželkou Melindou. Nie v tak dávnej minulosti dokonca uviedol, že má v pláne postupne prepísať majetok, ktorý za svoj život nadobudol na účet nadácie.

Portál futurism.com (via NYT) upozorňuje na vyjadrenia Gatesa, ktoré znejú znepokojivo. Ešte v roku 2015 OSN vytvorila zoznam 17 cieľov udržateľnosti, ako skoncovať s chudobou, nerovnosťou a ako zastaviť klimatické zmeny do roku 2030. Nejde o žiadne malé ciele. Gates sa následne spolu s Melindou rozhodli, že svoje úsilie zamerajú na tieto body, aby ich pomohli naplniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Opatrenia sa nedarí naplniť. Dôvodom je nielen pandémia, ale aj vojna

V súčasnosti sme z pohľadu času približne na polceste, pričom Gates hovorí, že ešte nie sú tam, kde by mali byť. Druhým dychom ale doplnil, že hoci dosiahli v niektorých oblastiach pokrok, tak stále to je málo.

„Sme na horšom mieste, ako som čakal. Dôsledky pandémie a teraz aj dôsledky vojny na Ukrajine sú veľmi dramatické a všetky tieto udalosti vplývajú na opatrenia, ktoré nenapĺňame. A tieto opatrenia sú mimoriadne dôležité,“ povedal Gates.

Gates ďalej poznamenal, že to, čo sa deje vo svete, jednoducho musia akceptovať. Pričom prízvukoval, že aktuálna situácia odvádza ich pozornosť od pomoci chudobným krajinám.

„Najstrašnejšie na tom všetkom nie je to, že sme pozadu. Musíme to len akceptovať. Je to pokračujúce odvádzanie pozornosti vojny na Ukrajine od pomoci chudobným krajinám a pokroku v oblasti adaptácie na zmenu klímy, ako aj jej zmierňovanie,“

Ako ďalej povedal, tak hoci vojna sa vedie v Európe, tak jej dopady sú globálne. Ide napríklad o dodatočné náklady, ktoré vznikli v dôsledku konfliktu – od dvíhajúcej sa ceny energií, nákladov na obranu, utečencov, rastúcich cien v poľnohospodárstve a podobne, ktoré celú situáciu ešte viac sťažujú.

„S vojnou na vrchole pandémie a teraz s rastúcimi úrokovými sadzbami, s vysokou úrovňou dlhu všade vrátane Afriky,“ pokračoval, „nasledujúcich 5 rokov bude výzvou, aby sme udržali pozornosť sveta (pozn. redakcie: v napĺňaní cieľov OSN)“.

Gates ďalej hovoril aj o zmene klímy, ktorá pretvára našu planétu smerom, ktorý sa nám ale nebude páčiť. Uviedol, že sme stratili dych v zavádzaní inovácií v poľnohospodárstve. Prízvukoval, že pomoc farmárom, ktorá súvisí so zmenami počasia, musí byť na prvom mieste. V rámci tejto aktivity je potrebné zabezpečiť napríklad dostupnejšie hnojivá, či efektívnejšie semená, doplnil.

Spomenul ale aj to, že by sme nemali zabúdať ani na boj proti klimatickým zmenám. Tie robia z mnohých oblastí nehostinné regióny. Ako príklad uviedol obdobia sucha a neskoršie vysoké zrážky a záplavy, kedy zem nie je schopnou odvádzať vodu. Inými slovami hovorí o vysokej variabilite počasia, ktorá je z roka na rok viditeľnejšou.

„Podivné počasie spôsobené klimatickými zmenami za posledných päť rokov bolo oveľa horšie, ako sa predpovedalo.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre