Bill Gates hovorí, že „AI nahradí väčšinu činností, ktoré vykonávajú ľudia“. Len táto hŕstka ľudí má navrch

Nahradí nás všetkých v práci umelá inteligencia? Na túto otázku odpovedal zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Odpoveď ťa nepoteší.

Bill Gates
Zdroj: Ale_Mi / depositphotos.com

S príchodom umelej inteligencie mali mnohí ľudia na mysli len jediné. Nahradí pokročilá umelá inteligencia moju prácu?  

Odpoveď na túto otázku sa líši podľa toho, koho sa na ňu opýtaš. Odborníci už v minulosti odhadovali, že zatiaľ čo vyspelejšia umelá inteligencia môže nahradiť napríklad zamestnancov v call centrách, iné povolania nebudú až tak skoro vymenené. Dnes už ale môžeme vidieť, že humanoidné roboty zvládnu pracovať v automobilkách a skladoch, pričom prácu odvádzajú častokrát efektívnejšie ako ľudia.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Umelá inteligencia od svojich počiatkov napreduje míľovými krokmi a predikcie ohľadom jej budúcnosti sa každú chvíľu menia. Ako informuje portál Windows Central, nedávno sa ozval aj zakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill Gates. Multimiliardár sa drží názoru, že umelá inteligencia nahradí ľudí vo väčšine zamestnaní a príde to skorej, než ktokoľvek predpokladal.  

umela inteligencia zla umela inteligencia
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Nahradí umelá inteligencia všetky zamestnania?

Do desiatich rokov môžeme žiť vo svete, v ktorom sú doktori alebo učitelia zbytoční. Všetky dôležité úlohy bude zvládať vyspelá umelá inteligencia. Gates zároveň poznamenáva, že je to eventuálne na nás, aké aspekty našich životov chceme zachovať.  

“Odhadujem, že by nikto nechcel sledovať, ako baseball hrajú za ľudí roboty,” poznamenáva Gates.  

Zároveň šéf Microsoftu hovorí, že existujú tri povolania, ktoré ostanú odolné a nenahradí ich umelá inteligencia. Ide o odborníkov v oblasti energetiky, biológov a programátorov.  

Viaceré predikcie naznačujú, že v budúcnosti zvládne umelá inteligencia programovanie hravo, no s týmto názorom Gates nesúhlasí. Podľa neho ľudia stále ostanú v tejto sfére nenahraditeľní, pretože dokážu efektívne objaviť chyby a napraviť ich. Čo sa energetickej sféry týka, podľa Gatesa je tento odbor príliš komplexný na to, aby ho automatizovala umelá inteligencia.  

Miliardár hovorí, že zatiaľ umelá inteligencia nepokročila natoľko, aby nahradila profesionálov. Skúsenosti podľa názoru Gatesa ešte stále ostávajú vzácne a nenahraditeľné, no nemusí to tak ostať nadlho. V rozhovoroch Gates častokrát spomína aj éru “voľnej inteligencie”. Ide o éru, v ktorej sa stanú AI nástroje oveľa dostupnejšie a adaptujú sa naprieč celým svetom.  

Ako by takáto budúcnosť mohla vyzerať? Napríklad v ordináciách stále bude ľudský doktor, no bude využívať AI model na to, aby rýchlejšie určil diagnózu alebo poskytol pacientovi najlepšie lieky. V niektorých odboroch môžu ostať ľudskí učitelia, no v iných ich nahradí AI učiteľ.  

“Táto budúcnosť je na zamyslenie a v istom bode aj strašidelná. Svet sa mení veľmi rýchlo a nemáme vrchnú hranicu, kde by sa zmeny mali zastaviť,” hovorí Gates.

Umelá inteligencia s nami zostáva

Všetky Big Tech spoločnosti vrážajú monumentálne sumy do vývoja umelej inteligencie. Je teda jasné, že táto technológia len tak neodíde. Veľké spoločnosti stále “pokukujú očkom” po humanoidných robotoch, ktorí nepotrebujú prestávky, obedy, dovolenky, nie sú chorí a vždy podajú 100% výkon.  

humanoidny robot
Zdroj: abidal / depositphotos.com

Ako ale Gates hovorí, eventuálne je to len na ľuďoch, ako ďaleko nechajú umelú inteligenciu zájsť a ako sa vysporiadajú s tým, že sa bude dostávať do čoraz väčšieho spektra rôznych odvetví. Chceme, aby našich potomkov učil robot? Boli by sme pokojnejší, keby vieme, že dôležitú operáciu na nás vykonáva AI chirurg? Odpovede na tieto otázky sa môžu líšiť.  

Napríklad učiť dejepis, matematiku alebo iné predmety, ktoré sú viac-menej o faktoch môže byť okej, čo ale napríklad hudba, umenie, etická výchova a ďalšie? Rovnako môžeme polemizovať aj o nahradení manuálnej práce. Na jednu stranu môže byť dobré, že človek už nebude musieť ťažko manuálne pracovať dlhé hodiny a za malý peniaz, no ako budeme kompenzovať ľudí, ktorí prišli o manuálne zamestnanie kvôli umelej inteligencii a nedokážu sa prispôsobiť digitálnemu svetu?  

Aký máš názor ty? Mala by umelá inteligencia nahradiť ľudí v zamestnaniach? Podeľ sa s nami v komentároch. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre