Bill Gates: Dnes by sme používali všetci Windows Mobile namiesto Androidu, ak by sme neboli vyšetrovaní protimonopolným úradom

Bill Gates si myslí, že za neúspechom Microsoftu v oblasti smartfónov stojí protimonopolný úrad, ktorý im nedovolil sústrediť sa na vývoj Windows Mobile.

Windows Phone vs Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Windows Mobile bola mobilná platforma, ktorá dlhé roky dominovala vo svete smartfónov, dnes si na ňu však spomenie už len relatívna malá časť populácie. Bola totiž nahradená dnes dominantným Androidom od spoločnosti Google a  operačným systémom iOS od spoločnosti Apple. Zakladateľ spoločnosti Bill Gates si však myslí, že ak by neboli dlhé roky vyšetrovaní protimonopolným úradom, tak by sme dnes používali v prevažnej miere práve nimi vyvinutú platformu a nie Android.

Dnes by sme používali všetci Windows Mobile, ak…

Počas konferencie „The New York Times‘ DealBook“ Bill Gates pomenoval čo stálo podľa neho za neúspechom nimi vyvíjanej platformy Windows Mobile. V  tej najzjednodušenejšej podobe povedal, že ak by neboli dlhodobo vyšetrovaní protimonopolným úradom, tak by neboli rozptýlení a mohli sa sústrediť na jej vývoj.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Niet pochýb o tom, že protimonopolný proces bol pre spoločnosť Microsoft zlý, a  preto sme nemohli byť dostatočne sústredení na vytvorenie operačného systému pre telefóny. Ak by sme neboli vyšetrovaní protimonopolným úradom, tak by sme dnes namiesto Androidu používali Windows Mobile.“ Ďalej dodal: „Och, boli sme tak blízko,… pokazili sme to pretože sme boli rozptyľovaní.“

Dôležité je poznamenať, že Bill Gates narážal na Windows Mobile z  rokov 1999 až 2009, kedy platforma Windows Mobile bola na trhu dominantou platformou medzi smartfónmi. Gates ďalej hovoril o  tom, že boli takmer dohodnutí so spoločnosťou Motorola na spolupráci, ktorá mala spočívať v exkluzívnom využívaní ich platformy na mobilných zariadeniach. Nestalo sa však tak. Spoločnosť krátko na to predstavila smartfón  Motorola Droid, ktorý bol poháňaný Androidom.

Len pre zaujímavosť, Bill Gates pár mesiacov dozadu sa vyjadril, že ich najväčšou chybou bolo nechať vyhrať konkurenčnú platformu Android, ktorá bola paradoxne vyvíjaná pre úplne  iný druh zariadení. Pôvodným autorom operačného systému Android bol Andy Rubin, ktorý pracoval na operačnom systéme pre fotoaparáty. Neskôr tento operačný systém kúpila spoločnosť Google, ktorá Andyho Rubina aj zamestnala a následne  Android bol „prekopaný“ do dnešnej podoby.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre