Biele trpaslíky pravdepodobne prispeli k vzniku života, tak ako ho poznáme, väčším dielom, než sme si mysleli

Vedci sa zamerali na to, ktoré hviezdy prispievajú k šíreniu životne dôležitých prvkov vo vesmíre

Biely Trpaslík
Zdroj: NASA

Každú sekundu umrie vo vesmíre hviezda. Svoj život ukončí pri obrovskej explózii, ktorá sa nazýva supernova. Počas supernovy je do okolitého priestoru vymrštené obrovské množstvo plynu.

Niektoré hviezdy sa po explózii premenia na čierne diery, keď sa ich jadro zrúti do seba. Z niektorých sa stanú neutrónové hviezdy, extrémne prípady so silným magnetickým poľom. Väčšina z nich však skončí ako bieli trpaslíci. Nová štúdia tvrdí, že biele trpaslíky prispievajú k životu vo vesmíre väčším dielom, než si vedci doposiaľ mysleli. Píše o tom portál Inverse.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zásluha na živote

V novej štúdii sa píše, že biele trpaslíky sú hlavným zdrojom atómov uhlíka v našej galaxii. Ide o prvok, ktorý sa neodlučiteľne spája so životom, ako ho poznáme. Biele trpaslíky sú horúce jadrá hviezd, ktoré dosahujú teplotu až 100-tisíc °C. V rozmedzí miliárd rokov tieto hviezdy chladnú a „odhadzujú“ materiál z ich vonkajších vrstiev. Predtým než umrú aj biele trpaslíky, vrstvy materiálu, ktoré od seba odhodili, sa roznesú do vesmíru pomocou solárneho vetra, ktoré samé generujú.

Tieto pozostatky obsahujú kľúčové prvky, medzi ktorými nájdeme aj uhlík. Uhlík je zároveň štvrtou najrozšírenejšou látkou vo vesmíre. Kľúčovú úlohu však zohral pri vytváraní života, pretože je základnou stavebnou látkou pre väčšinu buniek.

Všetok uhlík vo vesmíre vznikol z hviezd, vedci však nedokázali presne určiť, ktorý typ nesie najväčšiu zásluhu na rozšírení uhlíka do vesmíru. Vedci zároveň konštatujú, že za šírenie uhlíka môžu aj hviezdy, s hmotnosťou presahujúcou 2 solárne masy. Hviezdy s menšou hmotnosťou k šíreniu uhlíka neprispievali. Vedci totižto pozorovali biele trpaslíky v otvorených hviezdokopách. V nich totiž mohli pozorovať skupiny hviezd, ktoré sa zrodili približne v rovnakom období.

„Teraz vieme, že uhlík prišiel z hviezd, ktoré nemajú menšiu hmotnosť než 1.5 solárnej masy,“ vyjadrila sa autorka štúdie, Paola Marigo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre