Bežný liek môže pomôcť „vyčistiť“ starnúci mozog. Blížime s k momentu, keď porazíme Alzheimerovu chorobu
Výskumníci v rámci novej štúdie našli spôsob, ako prostredníctvom bežne používaného lieku vieme pomôcť pacientom pri Alzheimerovej chorobe a iným.
Výskumníci z University of Rochester vysvetľujú, že neurologické ochorenia ako Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba môžeme v podstate vnímať ako choroby “znečisteného mozgu”. V novej štúdii predstavujú metódu, ako znečistený mozog môžeme opäť vyčistiť.
Výskumníci tvrdia, že Parkinsonova, Alzheimerova a iné neurologické ochorenia vznikajú, keď sa v mozgu začne hromadiť škodlivý proteín. Vekom je toto riziko väčšie, pretože s postupom času mozog odstraňuje toxické látky horšie. V rámci novej štúdie vedci ale ukázali, že dokážeme aj staršiemu mozgu navrátiť jeho schopnosť čistiť sa tak, ako to dokázal v mladom veku. Túto schopnosť orgánu demonštrovali výskumníci pri experimente na myšiach.
Čo je však na novej štúdii zaujímavejšie, je fakt, že pomôcť mozgu čistiť sa od nahromadeného škodlivého proteínu výskumníci dokázali pomocou lieku, ktorý sa už dnes používa klinicky pomerne často. O odpratávanie nečistôt z mozgu sa stará glymfatický systém, ktorý bol po prvýkrát vedecky popísaný v roku 2012. Glymfatický systém používa na upratovanie mozgu mozgomiešny mok, ktorý zmyje nadbytočné proteíny vytvárané neurónmi a inými bunkami počas normálnej práce mozgu.
Bežne používaný liek dokáže mozgu navrátiť schopnosť čistiť sa
Objav glymfatického systému poukázal na nové spôsoby, ako by sme mohli liečiť ochorenia, ktoré sa spájajú s hromadením škodlivých proteínov v mozgu. V prípade Alzheimerovej choroby ide o proteíny beta amyloid a tau, v prípade Parkinsonovej choroby ide o proteín alfa-synukleín.
“V zdravom mladom mozgu glymfatický systém dokáže zmyť tieto proteíny celkom dobre. Postupom veku sa však tento systém spomaľuje, čím zvyšuje riziko, že osoba dostane Alzheimerovu alebo Parkinsonovu chorobu,” vysvetľujú vedci.
Keď mozgomiešny mok zmyje z mozgu škodlivé proteíny, musí sa dostať do lymfatického systému a odtiaľ do obličiek. Tam sa spracuje s ďalším telesným odpadom. V rámci nového výskumu vedci po prvýkrát detailne opísali cestu, ktorou sa polovica špinavého mozgomiešneho moku dostáva von z mozgu.
Neprehliadni
“Na rozdiel od srdcovocievnej sústavy, ktorá je v podstate jedna veľká pumpa, sa mozgomiešny mok dostáva von z mozgu pomocou série malých púmp. Tieto pumpy majú systém, aby zabránili tekutine prúdiť naspäť a sú navzájom prepojené, pričom jedna ide hneď po druhej,” vysvetľuje Douglas Kelley, jeden z autorov štúdie.
Čo sa deje postupom rokov
V rámci štúdie vedci pozorovali, že keď boli myši staršie, “ventily” brániace tekutine tiecť naspäť zlyhávali. Výsledkom bolo, že v prípade starších myší špinavý mozgomiešny tok opúšťal mozog o 63% pomalšie v porovnaní s mladými zvieratami.
Keď zistili, čo sa deje v glymfatickom systéme starých myší, vedci chceli identifikovať liek, ktorý by mohol pomôcť tomuto systému navrátiť mladícku efektivitu. Objavili liek prostaglandín F2a, čo je hormonálna zlúčenina, ktorá sa bežne využíva v zdravotníctve na vyvolanie pôrodu. Táto látka umožňuje kontrakcie hladkého svalstva. Glymfatický systém je obalený hladkým svalstvom. Keď vedci tento liek aplikovali starším myšiam, rýchlosť odtoku špinavého mozgomiešneho moku sa zrýchlila.
Ako autori výskumu vysvetľujú, po podaní lieku pozorovali, že glymfatický systém starých myší bol rovnako efektívny ako glymfatický systém mladších myší.
“Štruktúry, ktoré skúmame, sa nachádzajú blízko povrchu pokožky. Vieme, že sú dôležité a teraz vieme, ako podporiť ich funkciu. Predpokladáme, že tento prístup, spojený s inými liečebnými metódami, môže predstavovať v budúcnosti základ pre terapie, ktoré sa venujú liečbe Alzheimerovej alebo Parkinsonovej choroby. Liečiť by sme mohli aj iné podobné ochorenia,” tvrdí Kelley.
Na liečbe Alzheimera pracujú aj vedci z University of Texas, ktorí v rámci svoje nedávno publikovanej štúdie predstavili revolučnú metódu, ako by sme mohli v budúcnosti liečiť nielen Alzheimerovu chorobu, ale aj iné neurodegeneratívne ochorenia. Viac o tejto metóde nájdeš v tomto článku.
Komentáre