Banky varujú pred novým WhatsApp podvodom, ktorý zaplavuje telefóny používateľov. Takto ti môžu vybieliť účet
Objavil sa nový typ podvodu, ktorý prebieha cez WhatsApp, varujú banky.
Stretnúť sa dnes s online podvodom je mimoriadne jednoduché. Útočníci nám nielenže posielajú falošné správy, ale čoraz častejšie aj telefonujú, vydávajúc sa za pracovníkov bánk alebo iných inštitúcií.
V niektorých prípadoch sú dokonca schopní poslať ti fotografiu tvojho domu.
Najnovšie by sme ťa však chceli upozorniť na ďalší masívny podvod, ktorý začal zaplavovať mobilné telefóny používateľov aj v našom regióne. Upozorňujú naň viaceré banky, pretože jeho výsledkom môže byť vybielenie tvojho bankového účtu. Na problém upozornil server novinky.cz.
Tento podvod prebieha cez aplikáciu WhatsApp a má dve fázy. V prvej útočník získa prístup k tvojmu WhatsApp účtu (alebo účtu tvojho kontaktu). Spôsob, akým to urobí, sa môže líšiť. Nedávno napríklad obletela internet správa, v ktorej tvoj známy prosí o hlas pre dcéru kamarátky v tanečnej súťaži. Akonáhle zahlasuješ v domnienke, že pomáhaš, hacker získa prístup k tvojmu WhatsAppu.
Pozor na správy, v ktorých ťa tvoj kontakt žiada o peniaze
Zaujímavé a zároveň nebezpečné to začína byť až potom. Útočník totiž následne posiela správy tvojim kontaktom (prípadne napíše priamo tebe z ukradnutého účtu tvojho známeho) cez ukradnutý účet a predstiera, že si to ty. Zvyčajne žiada o finančnú pomoc s prísľubom, že peniaze čoskoro vráti. Hneď ako peniaze od jedného človeka získa, pokračuje rovnakým spôsobom u ďalších kontaktov.
Neprehliadni
„V posledných dňoch sa objavuje nový typ kybernetického podvodu, ktorý cieli na používateľov aplikácie WhatsApp. Páchatelia posielajú správy s odkazom pod zámienkou, napríklad hlasovania v súťaži. Akonáhle používateľ na odkaz klikne, jeho telefónne číslo je napadnuté, útočník ho získa pod svoju kontrolu a začne rozposielať žiadosti o pôžičky jeho kontaktom,“ varovali napríklad pracovníci ČSOB.
Na rovnaký typ podvodu upozorňujú aj ďalšie banky.
Bezpečnostní experti odporúčajú, aby si si skontroloval, ktoré zariadenia sú prepojené s tvojím WhatsApp účtom. Môže sa totiž stať, že útočník získal prístup bez tvojho vedomia a z účtu rozosiela podvodné správy.
Možno sa teraz pýtaš, ako sa môžeš pred týmto útokom chrániť. V prvom rade by si mal byť obozretný, keď ti tvoj kontakt pošle správu so žiadosťou o pôžičku. Zároveň si dávaj pozor, aby si sa nestal obeťou krádeže identity, útočník by ju totiž mohol zneužiť na vylákanie peňazí od tvojich známych.
V ideálnom prípade si zapni dvojfaktorové overenie, ktoré výrazne sťaží útočníkovi prístup do tvojho účtu. Táto funkcia funguje tak, že ak by si s ním zdieľal overovací kód, tak bude potrebovať ešte jedno heslo, aby sa dostal do tvojho účtu.
Komentáre