BAE Systems odhalila koncept novej bojovej stíhačky. Toto bojové lietadlo má potenciál zmeniť letecké súboje
Spojené kráľovstvo, Taliansko a Japonsko predstavili koncept bojovej stíhačky novej generácie.
Spojené kráľovstvo, Taliansko a Japonsko, tri krajiny programu GCAP (Global Combat Air Programme), predstavili na medzinárodnej leteckej výstave vo Farnboroughu koncept stíhačky novej generácie, informuje BAE Systems.
Tieto tri krajiny zároveň odhalia kroky, ktoré vykonali k tomu, aby svetu priniesli bojové lietadlo skutočne novej generácie. Nový koncept model má prepracovanejší dizajn a väčší rozsah krídel, ktorý vylepšuje aerodynamiku bojových lietadiel. Na koncepte next-gen stíhačky používajú spoločnosti BAE Systems, Leonardo a Mitsubishi Heavy Industries celý rad pokročilých digitálnych nástrojov a metód.
次期戦闘機の新たなコンセプト画像を追加挿入しました。BAEシステムズの発表文はこちらに。https://t.co/Uwn9IJ0ZuN#GCAP#ラムダ翼 から #デルタ翼 へ https://t.co/7zC0WVpqqc pic.twitter.com/ViV6mtpnnd
— 高橋浩祐(たかはし こうすけ)Takahashi Kosuke🐺 (@KosukeGoto2013) July 22, 2024
V rámci nich používajú počítačové modelovanie a virtuálnu realitu na vývoj dizajnu novej bojovej stíhačky ešte vo fáze konceptu.
Najpokročilejšie bojové lietadlo na svete
“18 mesiacov od začiatku GCAP úzko spolupracujeme s našimi industriálnymi partnermi v Taliansku a Japonsku a aj s vládami týchto krajín. Vďaka spolupráci sa môžeme zhodnúť na tom, aké sú požiadavky pre bojové lietadlo novej generácie. Nový koncept model ukazuje výrazný progres v dizajne a konceptualizácii bojovej stíhačky budúcnosti. Naďalej budeme pokračovať v testovaní a vývoji dizajnu, pričom zároveň sa budeme blížiť aj k ďalšej fáze programu,” vyjadril sa Herman Claesen z BAE Systems.
Talianska spoločnosť Leonardo sa vyjadrila, že tempo napredovania programu GCAP je mimoriadne rýchle. Vývoj bojovej stíhačky novej generácie stavia na pevných základoch a priemysle každej krajiny. Dohodu o spolupráci podpísalo Spojené kráľovstvo, Taliansko a Japonsko ešte v decembri 2023 a odvtedy sa každá krajina zapájala do vývoja naplno.
Neprehliadni
Zároveň každá krajina prispieva odlišným spôsobom, no navzájom sa krajiny dopĺňajú. Momentálne krajiny úzko spolupracujú na výmene vedomostí a spoločnými silami adresujú známe problémy a pokúšajú sa dosiahnuť spoločný cieľ. Program GCAP predstavuje budúcnosť vzdušného boja.
“Mitsubishi Heavy Industries považuje akýkoľvek projekt za cennú príležitosť rozšíriť naše vedomosti. Presnejšie program GCAP je spoluprácou troch krajín, Japonska, Spojeného kráľovstva a Talianska. Očakávame, že táto spolupráca povedie k lepším výsledkom vďaka spojeniu odlišných kultúr, skúseností a vedomostí. Zároveň dúfam, že s programom GCAP dosiahneme inovácie v priemyselnom sektore Japonska,” vyjadril sa Hitoshi Shiraishi z Mitsubishi Heavy Industries.
Kedy uvidíme bojovú stíhačku novej generácie?
Predpokladá sa, že nová stíhačka by sa mala dostať do aktívnej služby okolo roku 2035. Pôjde o doteraz najpokročilejšie, najprepojenejšie a najadaptívnejšie bojové lietadlo na svete. Bude sa pýšiť inteligentnými zbraňovými systémami, interaktívnym kokpitom a integrovanými senzormi. Radar tejto next-gen bojovej stíhačky dokáže poskytnúť 10-tisíc násobok dát, než dokážu poskytnúť dnešné systémy. Dokopy všetky pokročilé systémy ponúknu stíhačke výhody, ktoré potrebuje na zvíťazenie vo vzdušnom súboji.
Program GCAP je mimoriadne dôležitý pre podporu bezpečnosti a politickej, či ekonomickej prosperity každého zúčastneného národa.
Pokročilé bojové lietadlá
Nielen Japonsko, Spojené kráľovstvo a Taliansko vyvíjajú pokročilé bojové lietadlá. Ešte v minulom roku sa objavili správy o autonómnej stíhačke, ktorú vyvíjajú Americké vzdušné sily. Ide o model XW-58A Valkyrie, stíhačky, ktorú poháňa umelá inteligencia. Cvičný let stíhačky poháňanej umelou inteligenciou sa odohral v testovacom zariadení Eglin. Cvičenie predstavuje výsledok štyroch rokov spolupráce niekoľkých výskumných programov. Počas letu dokázali výskumníci otestovať viacvrstvovú bezpečnostnú sieť umelej inteligencie pilotujúcej toto bezpilotné lietadlo.
Na jednu stranu americké letectvo vyvíja bezpilotné drony riadené umelou inteligenciou, no v prípade bojových nasadení sa nechcú pilotov vzdať. Hlavnou myšlienkou projektu je nechať pilotovi plnú kontrolu nad stíhačkou. Systémy umelej inteligencie mu však poskytnú lepšiu ochranu a prehľad o situácii. Pilot v nasadení má byť zodpovední za svoje rozhodnutia, no zároveň by mal mať prístup k čo najväčšiemu množstvu informácií.
Umelá inteligencia môže zároveň prebrať kontrolu nad menej dôležitými systémami. V praxi to znamená, že pilot sa počas aktívneho boja nemusí starať o všetko a môže sa teda sústrediť na dôležitejšie veci. V reálnom konflikte totiž aj sekunda rozhoduje o úspechu alebo neúspechu misie.
Komentáre