Autonómne lietadlo M437 Vanguard po prvýkrát vzlietlo: Bude lietať na bojiskách?

Spoločnosť Scaled Composites a Northrop Grumman predstavili autonómne bojové lietadlo M437 Vanguard. Toto sú jeho špecifikácie

M437 je nové autonómne bojové lietadlo
Zdroj: Scaled Composites

Spoločnosť Scaled Composites informuje o úspešnom prvom lete prototypu lietadla Model 437 Vanguard Loyal Wingman. Let sa odohral 29. augusta a lietadlo vzlietlo z leteckej základne v Mohavskej púšti.  

Model 437 je verziou staršieho lietadla spoločnosti Northrop Grumman, Model 401. Išlo o dve lietadlá menom Phobos a Deimos, ktoré po prvýkrát vzlietli v roku 2017. Cieľom spoločností je vytvorenie autonómneho bojového lietadla, ktoré by si zvládlo poradiť s rôznymi typmi misií.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Hoci má ísť o autonómne bojové lietadlo, počas prvého letu ho operoval testovací pilot Brian Maisler. Portál New Atlas predpokladá, že počas prvých testov sa spoločnosť sústredí viac na aerodynamiku a ďalšie letové vlastnosti a systémy. Testovanie autonómneho systému príde neskôr.  

Autonómne stíhačky

Spoločnosť Scaled Composites spolupracuje s Northrop Grumman. Predpokladá sa, že lietadlo M437 Vanguard bude mať dolet viac ako 5-tisíc km a výdrž až 6 hodín. Lietadlo bude môcť uniesť niečo cez 900 kg nákladu a bude mať priestor na dve rakety typu AIM-120.  

“Spoločnosť Scaled Composites využila svoje bohaté skúsenosti v rýchlom navrhovaní, výrobe a testovaní experimentálnych lietadiel pri modeli 437 Vanguard. Zahŕňalo to dizajnovanie lietadla, analytickú a štrukturálnu analýzu, výrobu lietadla, integráciu systémov a vykonanie pozemného a letového testu,” píše Scaled Composites v tlačovej správe.

bojova stihacka
Zdroj: Albert Beukhof / shutterstock.com

Northrop Grumman ponúkla svoj vlastný digitálny ekosystém a pokročilé produkčné systémy na výrobu krídel lietadla. V praxi tak obe spoločnosti ušetrili približne 20% inžinierskych úprav a opakovaných redizajnovaní.  

Čo sa špecifikácií lietadla Model 437 Vanguard Loyal Wingman týka, tie znejú následovne. Bojové lietadlo má rozsah krídel 12 metrov, rovnako ako aj dĺžku. Vybavené je jedným motorom Pratt and Whitney 535. Ako sme už spomenuli, lietadlo dokáže uniesť niečo cez 900 kg nákladu a jeho odletová hmotnosť je 4 500 kg.  

“Dnešný prvý let prebehol v dobrom lietadle a so skvelým tímom. Toto je najlepšia časť mojej práce. Ďakujem všetkým pre ich dva roky tvrdej práce, ktoré vyústili v tento deň,” vyjadril sa testovací pilot, Brian Maisler.

Bojové lietadlá novej generácie 

Na pokročilých stíhačkách momentálne pracuje aj Spojené kráľovstvo, Taliansko a Japonsko, v rámci programu GCAP (Global Combat Air Programme). Britská zbrojovka BAE systems informuje, že ich nové stíhačky majú potenciál “zmeniť letecké súboje”. Nový koncept model má prepracovanejší dizajn a väčší rozsah krídel, ktorý vylepšuje aerodynamiku bojových lietadiel. Na koncepte next-gen stíhačky používajú spoločnosti BAE Systems, Leonardo a Mitsubishi Heavy Industries celý rad pokročilých digitálnych nástrojov a metód.   

Predpokladá sa, že nová stíhačka by sa mala dostať do aktívnej služby okolo roku 2035. Pôjde o doteraz najpokročilejšie, najprepojenejšie a najadaptívnejšie bojové lietadlo na svete. Bude sa pýšiť inteligentnými zbraňovými systémami, interaktívnym kokpitom a integrovanými senzormi. Radar tejto next-gen bojovej stíhačky dokáže poskytnúť 10-tisíc násobok dát, než dokážu poskytnúť dnešné systémy. Dokopy všetky pokročilé systémy ponúknu stíhačke výhody, ktoré potrebuje na zvíťazenie vo vzdušnom súboji.   

bojova stihacka
Zdroj: Oliver Denker / Shutterstock.com

Ešte v minulom roku sa objavili správy o autonómnej stíhačke, ktorú vyvíjajú Americké vzdušné sily. Ide o model XW-58A Valkyrie, stíhačky, ktorú poháňa umelá inteligencia. Cvičný let stíhačky poháňanej umelou inteligenciou sa odohral v testovacom zariadení Eglin. Cvičenie predstavuje výsledok štyroch rokov spolupráce niekoľkých výskumných programov. Počas letu dokázali výskumníci otestovať viacvrstvovú bezpečnostnú sieť umelej inteligencie pilotujúcej toto bezpilotné lietadlo. 

Americké letectvo tvrdí, že cieľom AI stíhačiek nie je úplne nahradiť ľudských pilotov. Tí stále budú hrať v boji hlavnú úlohu, no v prípade konfliktu dokáže umelá inteligencia prevziať kontrolu nad niektorými systémami. To pilotovi umožní viac sa sústrediť na boj a vykonať čo najlepšie rozhodnutie v situácii, kde zaváži každá sekunda.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre