AutáSpravodajstvoTechnológie

Audi posúva technológiu svetlometov na novú úroveň. Paradoxne ju ocenia aj protiidúci šoféri

Nové svetlomety od Audi prinášajú budúcnosť do automobilového priemyslu

Nemecká automobilka Audi predstavila nové LED inteligentné predné svetlá. Zatiaľ sa budú nachádzať v novej rade elektromobilov pričom dostupnými pre verejnosť budú už v priebehu tohto mesiaca u predajcov áut Audi. Na tému upozorňuje portál futurism.com.

Tieto digitálne LED predné svetlá budú dostupnými v autách  e-tron a e-tron Sportback 2021. Podľa publikovaných informácií samotnou spoločnosťou, sa tieto svetlá skladajú z 1.3 milióna mikro-zkradiel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Skladá sa z 1,3 milióna mikrozrkadiel na jeden svetlomet, svetlomety DML fungujú v podstate ako filmové projektory a vyžarujú malé jedinečné častice alebo prispôsobiteľné svetlo…“  píše Audi.

Spoločnosť ďalej dodáva, že každé mikrozrkadlo dokáže vytvoriť a manipulovať s „malou jedinečnou časticou prispôsobivého svetla“ a vytvoriť tak animácie, keď vozidlo stojí alebo je na ceste.  Akoby mali tieto svetlomety fungovať v praxi, sa môžete pozrieť vo videu nižšie.

 

Okrem blikajúcich animácií keď je auto zaparkované, jednou z ďalších noviniek svetlometov je schopnosť  osvetlenie vozovky iba vo svojom jazdnom pruhu. Audi sa vyjadrilo, že tieto svetlomety by mali rozžiariť „svetelný koberec“ na dĺžku až 50 metrov pred vozidlom.  Zároveň by tieto svetlomety mali udržať svetlo iba v jazdnom pruhu auta smere auta, aby sa tak zabránilo prípadnému osvieteniu protiidúcich vodičov.

„50-metrový „ľahký koberec“, je navrhnutý tak, aby udržiaval svetlo v jazdnom pruhu vodiča, pričom svetlo dynamicky pracuje aj pri zmene jazdného pruhu doľava alebo doprava a pomáha predchádzať „oslepujúcemu“ efektu prechádzajúcu premávku…“ píše spoločnosť v publikovanej tlačovej správe.

Stretávacie svetlá so zakrivenými lúčmi by mali taktiež pomôcť k detekcií objektov, ale aj ľudí na krajniciach ciest. Plné využitie týchto nových funkcií bude možne zatiaľ využívať iba na európskych cestách. Americké regulačné úrady, kde je Audi veľmi populárnou značkou, zatiaľ ešte viacero funkcionalít nepovili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close