Astronómovia zverejnili dychberúce zábery polárnej žiary na Jupiteri. Niečo takéto si ešte nevidel

Nové pozorovania teleskopu James Webb odhalili nečakané svetelné javy v polárnych žiarach na Jupiteri.

Výskumníkom sa podarilo vyriešiť dlhoročnú záhadu meniacich sa pásov v atmosfére Jupitera
Zdroj: NASA

Astronómovia sa rozhodli detailnejšie preskúmať polárne žiary na Jupiteri, ktoré sú až stokrát jasnejšie než tie na Zemi. Tieto impozantné auróry na obrovskej plynnej planéte sú napájané nielen slnečným vetrom, ale aj časticami vyvrhnutými z jedného z mesiacov Jupitera. Konkrétne ide o mesiac Io, ktorý je najviac sopečne aktívnym telesom v našej slnečnej sústave. Na túto novinku upozornil portál Mashable.com.

Vedci na pozorovanie týchto aurór využili teleskop James Webb Space Telescope, ako aj spoluprácu NASA, Európskej a Kanadskej vesmírnej agentúry. Očakávali, že nájdu známky prichádzajúcich elektrónov bombardujúcich hornú atmosféru Jupitera, čo je jav známy aj zo Zeme. No výsledok ich prekvapil. Namiesto klasických príznakov zásahu častíc objavili neuveriteľne jasné svetelné efekty. Tie sa objavovali a rýchlo menili, akoby sa všetko odohrávalo v sekundových intervaloch. Vedcom to naznačilo, že procesy tvorby aurór na Jupiteri môžu byť oveľa zložitejšie, než sa doteraz predpokladalo.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

S pozorovaním sa spája množstvo nezodpovedaných otázok

V rámci tohto výskumu vedci skúmali aj molekulu trihydrogénového kationu, ktorá je zodpovedná za vyžarovanie infračerveného svetla v atmosfére Jupitera. Tento proces sa spúšťa, keď častice z vesmíru narazia na molekuly vodíka a spôsobia ich ionizáciu. Keď dôjde k poškodeniu molekuly, tá rýchlo reaguje s ďalšími vodíkovými molekulami a vytvára spomínaný kation, ktorý vyžaruje infračervené svetlo.

Aurora na Jupiter
Zdroj: NASA / ESA / CSA / STScI / Ricardo Hueso / Imke de Pater / Thierry Fouchet / Leigh Fletcher / Michael H. Wong / Joseph DePasquale / Jonathan Nichols / Mahdi Zamani

James Webb tento jav síce pozoroval, no ostáva záhadou, prečo sa táto molekula vytvára v takých jasných formách, keď zároveň neboli detegované dostatočné množstvá vysokoenergetických častíc, ktoré by mali proces spustiť. Tento rozpor otvára nové otázky o atmosfére Jupitera a mechanizmoch tvorby aurór.

Do hry vstupuje aj sonda JUICE

Misia JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) poskytne cenné informácie o mesiacoch Jupitera, ako sú Europa, Ganymedes a Callisto. Tieto objekty sú zaujímavé pre svoje ľadové povrchy a potenciálne podzemné oceány, vďaka čomu sú považované za vhodné miesta na hľadanie mimozemského života. Výskumy, ktoré budú vďaka tejto misii prebiehať, môžu byť kľúčové pre ďalšie poznanie vesmíru.

JUICE je ambiciózny projekt Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorý úspešne odštartoval 14. apríla 2023 z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane. Počas svojej cesty k Jupiteru sonda využíva sériu gravitačných manévrov, preletov okolo Zeme, Venuše a opakovaných preletov okolo Zeme, aby získala potrebnú rýchlosť a šetrila palivo. Očakáva sa, že k Jupiteru dorazí v júli 2031.

Po príchode do jupiterského systému vykoná séria manévrov vrátane gravitačných asistencií od mesiacov Ganymedes a Callisto. V decembri 2034 sa JUICE stane prvou sondou, ktorá sa dostane na obežnú dráhu mesiaca iného než náš Mesiac. Misia bude pokračovať až do septembra 2035 a zameria sa na geofyzikálne vlastnosti mesiacov, ako aj na ich potenciál podporovať život.

Tieto štúdie môžu významne prispieť k našim vedomostiam o planetárnych systémoch mimo Zeme. A to nielen v súvislosti so svetelnými javmi, ale aj pri skúmaní podmienok, ktoré môžu podporovať život. Mnohé z týchto procesov nám zároveň pomáhajú lepšie pochopiť aj naše vlastné auróry a slnečné aktivity. Rozširujeme tak naše chápanie vesmírnych javov a komplexných interakcií medzi planétami a ich magnetickými poľami.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre