Astronómovia zmapovali hviezdu Antares, ktorá je takmer taká veľká, ako naša sústava

Ide o najdetailnejšiu rádiovú mapu cudzej hviezdy

hviezda antares
Zdroj: Youtube (ScienceMagazine)

Astronómovia práve odhalili obrovskú atmosféru červeného superobra, Antares. Zistili, že hviezda je oveľa väčšia, než predpokladali.

Dáta im priniesol teleskop ALMA (pozn. redakcie: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v Chile. Pomocou nich dokázal tím astronómov vytvoriť doteraz najdetailnejšiu rádiovú mapu hviezdnej atmosféry. Priemer hviezdy Antares je 700-krát väčší, než priemer nášho Slnka, avšak jeho atmosféra sa rozpína ešte oveľa ďalej, píše portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Antares
Veľkosť hviezdy Antares v porovnaní s našou sústavou. Zdroj: NASA

Atmosféra hviezdy

Chromosféra, plynná vrstva ktorá tvorí vonkajšiu atmosféru hviezdy spolu s koronou (pozn. redakcie: Slnečná koróna je najvzdialenejšou časťou slnečnej atmosféry), je 2.5 krát väčšia, než je priemer hviezdy. V porovnaní, Slnko má chromosféru len 0.5% jeho priemeru.

„Veľkosť hviezdy sa môže dramaticky líšiť podľa toho, v akej vlnovej dĺžke ju pozorujeme. Dlhšie vlnové dĺžky odhalili, že atmosféra superobra môže byť až 12-krát väčšia, než je priemer hviezdy,“ hovorí Eamon O’Gorman, výskumník z inštitútu v Dubline.

Aby sa vedcom podarilo vytvoriť mapu hviezdy, pozorovali fotosféru, vrstvu z ktorej vychádza väčšina viditeľných fotónov. Následne pozoroval teleskop VLA (pozn. redakcie: Very Large Array) dlhšie vlnové dĺžky. Tie tvoria hviezdnu atmosféru a zachádzajú oveľa ďalej. Dvojica teleskopov taktiež merala teploty plynu a plazmy v hviezdnej atmosfére. Po prvýkrát sa im podarilo pozorovať chromosféru pomocou rádiových vĺn a zistiť aj jej teplotu.p

Zistili, že teplota chromosféry je menšia, než odhalili prvotné pozorovania v ultrafialovom spektre. Zistili, že dosahuje najvyššiu teplotu len 3 500 °C, čo je podstatne menej, než má chromosféra nášho Slnka (20-tisíc °C).

„Naše prvotné chápanie hviezd na oblohe bolo, že sú to iba body svetla. Dnes už vieme zmapovať ich atmosféru, čo je výrazný pokrok v oblasti interferometrie. Tieto pozorovania nám dokážu priblížiť vesmír a prinesú ho rovno na náš dvor,“ hovorí Chris Carilli, z Národného rádiového astronomického observatória.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre