Vesmír

Astronómovia zachytili vzácny pohľad na najstaršiu známu supernovu, ktorá sa datuje do roku 185

Supernova SN 185 sa odohrala v roku 185 a dodnes fascinuje astronómov.

Vedeckému prístroju Dark Energy Camera, ktorý sa venuje skúmaniu tajomnej temnej energie, sa podaril pozoruhodný objav. Zachytil pozostatky najstaršej zaznamenanej supernovy, ktorá sa na našej oblohe objavila v roku 185.

Dnes už zo supernovy ostal len oblak, ktorý nesie označenie RCW86. Nájsť ho môžeme na južnej oblohe a ide o oblasť, rovnú oblasti mesiaca v splne z nášho uhla pohľadu. Predpokladá sa, že ide o hviezdu, ktorá explodovala pred viac ako 1800 rokmi. Muselo ísť o kolosálnu explóziu, pretože na seba strhla pozornosť čínskych astronómov a kronikárov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia aj z historických prameňov usudzujú, že supernova z oblohy zmizla v priebehu ôsmich mesiacov. Dnes vieme, že sa supernova odohrala 8-tisíc svetelných rokov od nás v smere, kde sa nachádza najbližšia sústava Alpha Centauri, informuje portál Space.

„Dnes už zo supernovy ostáva len prstenec žiariaceho materiálu. Predpokladáme, že išlo o bieleho trpaslíka,“ píšu vedci zo združenia AURA.

Vedci veria, že im pozostatok prastarej supernovy pomôže lepšie pochopiť sily, aké formujú tieto gigantické kozmické explózie. Dlho sa predpokladalo že objekt RCW86 v skutočnosti nemôže byť pozostatkom supernovy, pretože bol príliš veľký. Predchádzajúce štúdie tvrdili, že ak by sa mal materiál dostať z centra explózie tak ďaleko, trvalo by mu to približne 10-tisíc rokov.

Historická supernova

V roku 2006 sa však objavila práca, ktorá priniesla definitívne dôkazy. Pozostatok RCW86 naozaj vznikol zo supernovy, ktorej obal sa vyvíjal oveľa rýchlejšie, než sa v skutočnosti predpokladalo. Nakoniec sa na túto štruktúru pozrel aj vesmírny teleskop Spitzer, ktorý odhalil v materiály veľké množstvo železa. Na základe toho astronómovia definitívne potvrdili, že išlo o explóziu supernovy.

Išlo o mimoriadnu explóziu a s najväčšou pravdepodobnosťou vznikla v momente, keď biely trpaslík pohltil hviezdu, ktorá okolo neho obiehala. Podobné supernovy dnes poznáme pod označením Ia supernova. Počas nich vzniká obrovské množstvo svetla a nie je prekvapením, že si ju v roku 185 dokázali ľudia všimnúť aj voľným okom.

„Supernovy tohto typu sú najjasnejšie zo všetkých. Niet preto pochýb o tom, že supernova SN 185 fascinovala pozorovateľov, keď sa objavila na nočnej oblohe,“ píšu vedci vo svojom vyjadrení.

V záznamoch čínskych hvezdárov dynastie Han sa hviezda spomína ako „hviezda-hosť“. Zároveň je možné, že sa supernova objavila aj v rímskych prameňoch. Astronómovia zároveň naznačujú, že by mohlo ísť o rovnaký druh supernovy akou bola Tychova hviezda. Tú objavil dánsky astronóm Tycho Brahe a v čase objavu bola jasnejšia ako Venuša. Objavená bola v roku 1572 a maximálnu jasnosť dosiahla v roku 1574. Pozostatky tejto supernovy ležia od zeme približne 7500 svetelných rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close