Astronómovia vyriešili záhadu úžasných farebných zmien Jupitera, ktoré sa menia každých pár rokov

Autori novej štúdie zodpovedali dlhoročnú záhadu zmien, ktoré pozorujeme v atmosfére plynného obra.

Výskumníkom sa podarilo vyriešiť dlhoročnú záhadu meniacich sa pásov v atmosfére Jupitera
Zdroj: NASA

Planéta Jupiter je najväčšou planétou Slnečnej sústavy a spoznať ju môžeme vďaka dvom výrazným črtám. Prvou je samozrejme veľká červená škvrna, gigantická búrka, ktorá v atmosfére planéty prebieha už niekoľko desaťročí. Druhou sú farebné pásy. Astronómovia si všimli, že sa tieto pásy môžu presúvať a meniť, no až doteraz nevedeli povedať, čo sa za tým ukrýva.

Výskumníci z University of Leeds v rámci novej štúdie prinášajú na túto záhadu odpoveď. Vďaka dátam misie Juno získali viac poznatkov o magnetickom poli planéty, ktoré hrá v procese presunu farebných pásov úlohu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak sa pozriete na Jupiter cez teleskop, všimnúť si môžete niekoľko pásov, ktoré začínajú od rovníka smerom k pólom planéty. V atmosfére sa vyskytujú tmavšie a svetlejšie pásy a ak sa pozriete lepšie, všimnúť si viete aj oblaky, ktoré presúvajú mimoriadne silné východné a západné vetry,“ vysvetľuje profesor Chris Jones, jeden z autorov štúdie.

Na rovníku vetry prúdia zo západu na východ, no smerom k pólom menia smer a prúdia z východu na západ. Posuňte sa ešte kúsok ďalej a vietor opäť prúdi na východ. Tieto vrstvy sa diametrálne odlišujú od počasia na Zemi. Jupiter ale prekvapuje aj tým, že približne každé štyri až päť rokov dochádza ku zmenám. Meniť sa môžu nielen farby pásov, ale aj počasie na globálnej škále. Vedci tieto zmeny registrovali, no až donedávna nedokázali povedať, prečo sa dejú.

Zmeny v atmosfére Jupitera

Výskumníci vedeli, že zmeny v atmosfére planéty sa viažu na procesy prebiehajúce 50 km pod „povrchom“ Jupitera. Tieto zmeny si mohli všimnúť prostredníctvom pozorovaní v infračervenom spektre. Autori nového výskumu dokazujú, že tieto zmeny môžu spôsobovať vlny produkované magnetickým poľom hlboko v interiéri planéty.

Tieto tvrdenia vychádzajú z dát, ktoré vedcom poskytla misia Juno. Tá skúma Jupiter už od roku 2016 a autorom štúdie umožnila monitorovať zmeny v magnetickom poli planéty.

„Je možné získať vlnové oscilácie v planetárnom magnetickom poli. Fascinujúcim je fakt, že keď sme vypočítali obdobia týchto oscilácií, sedeli nám s obdobiami zmien v infračervenom spektre planéty,“ hovorí Jones.

S pomocou dát misie Juno výskumníci dokázali sledovať zmeny v magnetickom poli planéty za obdobie niekoľkých rokov. Z dát dokonca dokázali sledovať aj špecifický bod planetárneho magnetického poľa, ktorý nazývajú veľká modrá škvrna. Tento bod sa postupom času pohyboval smerom na východ, no v poslednej dobe spomaľuje. Vedci veria, že ide o začiatok nových oscilácií. Počas nich sa bod magnetosféry zastaví a následne sa začne vracať späť na západ.

Autorom štúdie sa podarilo vyriešiť jednu veľkú záhadu, no to neznamená, že je všetko jasné. Zatiaľ nedokážu vysvetliť ako magnetické oscilácie produkujú zmeny v infračervenom spektre. Predpokladajú, že tento proces odzrkadľuje komplexné procesy prebiehajúce v atmosfére planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre