Astronómovia vydali najdetailnejšiu mapu vesmíru. Pozrieť si ju môžete aj vy

Táto obrovská mapa je však len začiatkom, astronómovia majú oveľa väčšie plány

Vesmírna mapa
Zdroj: legacysurvey.org

Astronómovia nedávno vydali pozoruhodnú mapu vesmíru, ktorá je výsledkom šesťročnej práce prieskumu DESI (pozn. redakcie: Dark Energy Spectroscopic Instrument), píše portál IFLScience.

Táto mapa je doteraz najväčšou z hľadiska pokrytia oblohy, senzitivity a celkového počtu galaxií. Výsledná mapa ponúka rozlíšenie až 10-triliónov pixelov. Na jej zhotovení sa podieľali tri observatória, ktoré pozorovali oblohu počas 1 405 nocí. Podieľalo sa na nej dokopy 200 ľudí. Výsledné dáta mali veľkosť jedného petabajtu, čo je približne milión gigabajtov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledný prieskum je najjednotnejší a najhlbší prieskum, aký bol ľuďmi doteraz vykonaný a čo je lepšie, je to iba začiatok. Výskumníci sa plánujú zamerať na 35-miliónov galaxií a 2.4-miliónov kvazarov (pozn. redakcie: kvazary sú extrémne jasné, aktívne galaktické jadrá). Cieľom je odmerať presné vzdialenosti medzi jednotlivými objektmi. Predpokladá sa, že niektoré by mohli byť vzdialené až 12-miliárd svetelných rokov.

Zistenie kozmických vzdialeností by mohlo vedcom priniesť jasnejšiu predstavu o distribúcii galaxií vo vesmíre a o rýchlosti, ktorou vesmír expanduje. Pôvodný výskum bol navrhnutý tak, aby mohli výskumníci skúmať záhadnú temnú energiu. Ide o hypotetickú silu, ktorá zapríčiňuje zrýchľujúcu sa expanziu vesmíru. Temná energia je v súčasnosti obklopená mnohými nejasnosťami. Existuje niekoľko metód, ktorými vedci môžu merať expanziu vesmíru, no každá prináša iné výsledky. To naznačuje, že naše kozmologické modely nemusia byť správne.

Mapa Vesmíru
Mapa vesmíru. Zdroj: legacysurvey.org

Obrovská databáza

Aby vedci mohli získať informácie, ktoré im pomôžu odhaliť záhadu expandujúceho vesmíru, potrebovali získať spektrálne dáta galaxií. V podstate potrebovali zachytiť svetlo, ktoré vyžarujú a rozložiť ho na dúhu. Vďaka tomu sa môžu vedci dopracovať k ich pozícií a rýchlosti, akou sa od nás vzďaľujú. Na zachytenie ich spektrálnych dát poslúžil tenký kábel z optického vlákna, ktorý bol nasmerovaný na každú jednu galaxiu.

„Aby sme dokázali vyriešiť najväčšie záhady vesmíru, musíme vytvoriť obrovské databázy hviezd, ale aj galaxií. Vďaka tomu môžeme dospieť k ďalším astronomickým objavom,“ vyjadril sa Adam Bolton, riaditeľ NOIRLab Community Science and Data Center.

Mapa vesmíru
Mapa vesmírneho prachu. Zdroj: legacysurvey.org

K výskumu prispeli aj roboti. Tí upravovali pozíciu vlákien na každú oblasť, kam sa teleskop pozeral. Naraz mohli získať spektrálne dáta až z 5-tisíc galaxií naraz. Nová mapa už viedla ku vzniku niekoľkých fascinujúcich výskumov a ďalšie sú na ceste. Mapu vesmíru si môžete pozrieť na tejto stránke.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre