Astronómovia simulovali, ako by sa zmenila Zem, keby do nej narazil stredne veľký asteroid. Na takejto planéte by si nechcel žiť!

Astronómovia vytvorili simulácie, ktoré nám ukazujú klimatické zmeny spôsobené kolíziou Zeme so stredne veľkým asteroidom.

asteroid apokalypsa koniec sveta
Zdroj: iurii / Shutterstock.com

Denne na našu planétu dopadnú milióny drobných kozmických objektov, no my o nich nevieme, pretože drvivá väčšina zhorí v atmosfére Zeme. Mnohí odborníci ale hovoria, že je len otázkou času, kedy sa naša planéta stretne aj s väčším kozmickým objektom. 

Ak by na našu planétu dopadol väčší asteroid, spôsobil by nemalé škody. Čo by sa presne dialo popisujú výskumníci z Institute for Basic Science. Vytvorili klimatický model, ktorý ukazuje reakciu nášho podnebia v prípade stretu so stredne veľkým asteroidom, teda objektom, ktorý má priemer približne 500 metrov.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Slnečná sústava je plná asteroidov, ktoré sa pohybujú blízko obežnej dráhy Zeme. Väčšina z nich pre nás nepredstavuje žiadne riziko, no pár objektov získalo pozornosť vedeckej komunity, pretože sa vyznačujú rizikom kolízie s planétou, ktoré nemôžeme ignorovať. Jedným z objektov je napríklad asteroid Bennu,” hovoria autori štúdie.

asteroid zem (2)
Zdroj: Nomadsoul1 / depositphotos.com

Čo sa stane, keď sa Zem zrazí s väčším asteroidom?

Súčasné výskumy naznačujú, že asteroid Bennu má šancu 1:2700, že sa zrazí so Zemou v septembri 2182. Táto pravdepodobnosť je rovnaká ako šanca, že sa ti podarí hodiť mincou rovnako jedenásťkrát za sebou.  

Lenže čo by sa stalo, keby sa šance vyplnili a asteroid Bennu by sa s nami zrazil? Výskumníci vysvetľujú, že v prípade kolízie by sa zmenilo naše podnebie a kolízia by ovplyvnila aj rastliny alebo planktón v oceánoch. Hoci vieme o tom, čo sa môže stať, do akej miery by boli pozemské ekosystémy ovplyvnené sa vedcom nepodarilo presne zistiť. Práve na to slúžila nová štúdia, ktorá využila klimatické modelovanie na to, aby nám ukázala dôsledky dopadu väčšieho asteroidu.  

“Keď nastane kolízia s väčším kozmickým objektom, do atmosféry sa uvoľní obrovské množstvo prachu a iného materiálu. Ten môže odrážať slnečné lúče, čím spôsobí globálne ochladenie alebo naopak nemusí prepustiť slnečné lúče von z atmosféry, čím naopak spôsobí otepľovanie,” vysvetľujú autori štúdie.  

Simulačný model nám ukazuje zároveň aj dopad asteroidu na viaceré ekosystémy našej planéty. Autori štúdie vykonali niekoľko simulácií, ktoré zobrazujú rôzne scenáre. Podľa najhoršieho scenára by sa naša planéta po zrážke s 500-metrovým asteroidom ochladila o 4 stupne Celzia. Popri tom by nastalo zníženie globálnych zrážok o 15% a oslabenie ozónovej vrstvy o 32%. Regionálne by sa však dopady asteroidu prejavovali intenzívnejšie.  

“Po náraze by nastala veľmi rýchla zima, ktorá by bola veľmi zlá pre rastliny. Spočiatku by nastal 20 až 30% úbytok pozemnej a vodnej fotosyntézy. Zároveň by nastalo narušenie globálnych potravinových reťazcov,” vysvetľuje doktor Lan Dai, vedúci novej štúdie.  

Model klimatických zmien po dopade asteroidu
Zdroj: Institute for Basic Science

Niektoré ekosystémy sa správali úplne opačne

Vedcov ale prekvapilo, že keď skúmali oceány, videli presný opak toho, ako očakávali. Ukázalo sa, že namiesto rapídneho úbytku sa planktónu podarilo veľmi rýchlo postaviť sa na nohy a do šiestich mesiacov ho bolo viac, než za normálnych klimatických podmienok. Predpokladá sa, že za rozmnoženie planktónu môže koncentrácia železa v oceáne, ktorý predstavuje kľúčovú živinu pre sinice.  

Autori štúdie vysvetľujú, že stredne veľké asteroidy sa môžu s našou planétou zraziť približne raz za 100 až 200-tisíc rokov. Znamená to, že najstarší predkovia ľudí mohli pravdepodobne zažiť dopad takéhoto objektu. Je dokonca možné, že klimatické zmeny ovplyvnili našu evolúciu a genetické zloženie.  

Nový výskum nám ponúka lepší obraz o tom, ako by vyzerala kolízia väčšieho asteroidu s našou planétou. Ochrana planéty pred asteroidmi si vyžaduje starostlivé monitorovanie vesmíru okolo nás a čo najskoršie odhalenie hrozby. V prípade kolízie máme šancu asteroid odkloniť, no musíme o ňom vedieť dopredu. Naplánovanie, postavenie a štart vesmírnej misie totiž nejakú dobu zaberie, preto musíme byť pripravení. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre