Veda a výskumVesmír

Astronómovia rozlúskli záhadu, čo kŕmi supermasívne čierne diery

Supermasívne čierne diery musia pohltiť obrovské množstvo hmoty, no doteraz vedci nevedeli, odkiaľ táto hmota presne pochádza.

Nový výskum vedcov z University of Southampton priblížil spôsob, akým supermasívne čierne diery pohlcujú intergalaktický plyn. Ten ku ním cestuje aj státisíce svetelných rokov z jednej galaxie do druhej.

Ak existujú dve galaxie hneď vedľa seba, existuje medzi nimi prepojenie, ktoré vytvárajú interakcie medzi obrovskými plynnými oblakmi a supermasívnymi čiernymi dierami, ktoré tento plyn pohlcujú. Čierne diery vznikajú v momente, kedy sa masívna hviezda zrúti a hmota sa natlačí do dostatočne malého priestoru. V tom momente vzniká jeden z najbizarnejších objektov vo vesmíre, ktorému neunikne ani svetlo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré čierne diery sú však naozaj gigantické. Nesú prívlastok supermasívne a ich hmotnosť sa môže pohybovať v miliónoch alebo miliardách násobkov hmotností nášho Slnka. Astronómovia ale presne nevedia, ako títo „obri“ vznikajú alebo ako získajú dostatočné množstvo hmoty na to, aby sa dokázali udržiavať.

„Supermasívne čierne diery sa kŕmia postupným pohlcovaním hmoty z ich okolia. Keď pohlcujú plyn alebo iný druh hmoty, môžu žiariť veľmi jasne a výrazne vplývajú na evolúciu galaxie, v ktorej ležia. Až doteraz však ostávalo záhadou, ako supermasívne čierne diery dokážu pohltiť dostatočné množstvo hmoty,“ vysvetľuje vedúca štúdie Sandra Raimundo.

V rámci štúdie vedecký tím preskúmal pohyb plynu a hviezd vo viac ako 3-tisíc galaxiách. Spomedzi tejto vzorky identifikovali tie, ktoré sa vyznačovali špecifickou obežnou dráhou plynu. Tento plyn obieha v opačnom smere, čo značí predchádzajúcu interakciu s inou galaxiou. Zároveň sa ukázalo, že galaxie s „opačným“ plynom majú väčšie percento aktívnych supermasívnych čiernych dier.

Kŕmenie gigantických čiernych dier

Výsledky štúdie jasne poukazujú na to, že existuje prepojenie medzi takýmto plynom a aktivitou supermasívnych čiernych dier. Autori štúdie teoretizujú, že keď sa dve galaxie gravitačne ovplyvnia, plyn sa presúva obrovskými vzdialenosťami a nakoniec podľahne gravitačnej sile supermasívnej čiernej diery. Tá si ho pritiahne a nakoniec aj pohltí.

dve galaxie ktore vzajomne interaguju
Zdroj: NASA/ESA/Hubble Heritage Team, Dve interagujúce galaxie pozorované z Hubblovho vesmírneho teleskopu.

Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá objavila prepojenie medzi opačne obiehajúcim plynom a „kŕmením“ supermasívnej čiernej diery. Vďaka pozorovaniam, o ktoré sa postaral štvormetrový teleskop Anglo-Australian Telescope, vedci dokázali sledovať plyn až do jadra určitej galaxie, kde bol konzumovaný gigantickou čiernou dierou.

„Naša práca ukazuje, že interakcie galaxií poskytujú palivo na napájanie aktívnych supermasívnych čiernych dier.“

V ďalších krokoch sa autori štúdie pokúsia zistiť, koľko z celkovej hmotnosti supermasívnej čiernej diery možno pripísať tomuto mechanizmu. Zároveň chcú zistiť aj to, či bol v mladšom vesmíre oveľa dôležitejší.

Hmotnosť tých najväčších čiernych dier sa počíta v miliardách našich Sĺnk, no je tu jeden problém. Podľa predchádzajúcich teórií by evolúcia týchto gigantických objektov mala trvať dlhšie ako 13.8-miliárd rokov, čo je vek nášho vesmíru. Astronómovia a astrofyzici preto hľadajú dôkazy, ktoré by nám priblížili buď to, ako supermasívne čierne diery vznikajú alebo ako dokážu normálne čierne diery narásť do tak gigantických hmotností.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close