Vesmír

Astronómovia prvýkrát objavili polárny cyklón na Uráne. Pozorovanie potvrdilo staršiu teóriu

Astronómovia z NASA sa pomocou rádiového teleskopu pozreli na cyklón v polárnom regióne Uránu.

Výskumníkom z NASA sa o prvýkrát podarilo získať silné dôkazy, ktoré hovoria o existencii polárneho cyklónu na planéte Urán. Vedci analyzovali rádiové vlny vychádzajúce zo severného pólu planéty a podarilo sa im potvrdiť hypotézu, že všetky planéty sústavy s výraznou atmosférou majú v polárnych oblastiach víry, bez ohľadu na to či ide o pevnú alebo plynnú planétu.

Vedci už dlhšiu dobu vedeli o víriacej sa štruktúre na južnom póle planéty. O tomto fenoméne informovala ešte sonda Voyager 2, prostredníctvom jej vedeckých inštrumentov, skúmajúcich pól planéty v infračervenom spektre. Vtedy si výskumníci všimli vetry v centrálnej polárnej oblasti, ktoré prúdili rýchlejšie ako v iných častiach pólu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci novej štúdie sa vedci na planétu Urán pozreli pomocou rádiového teleskopu Very Large Array. Vďaka nemu nahliadli pod oblaky tohto ľadového obra. Výskum odhalil cirkulujúci vietor na severnom póle, ktorý je o niečo teplejší a suchší. To sú známky silného cyklónu. Vedci planétu pozorovali v rokoch 2015, 2021 a 2022. Tentokrát sa im podarilo nahliadnuť hlbšie do atmosféry než kedykoľvek predtým.

„Naše pozorovania toho o planéte Urán hovoria veľa. Ide o oveľa dynamickejší svet, než sa na prvý pohľad zdá. Urán nie je len obyčajnou bledomodrou guľou, pod kapotou sa toho deje naozaj veľa,“ tvrdí Alex Akins z NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Cyklón na každej planéte

Štúdia planéty nie je jednoduchá. Urán sa nachádza vo vonkajšej časti sústavy a Slnko obehne raz za 84 rokov. Posledné desaťročia sa planéta nachádzala v polohe, ktorá vedcom neposkytovala dobrý výhľad na póly planéty. Od roku 2015 sa však situácia začína meniť. Astronómovia začínajú prenikať do polárnej atmosféry hlbšie.

Cyklón na Uráne je veľmi podobný tomu, ktorý objavila sonda Cassini v atmosfére Saturnu. Cyklóny sa vo všeobecnosti vyznačujú tým, že rotujú v smere rotácie planéty. Už predchádzajúce štúdie naznačovali, že môžu existovať na póloch každej planty Slnečnej sústavy až na Merkúr, ktorý nemá výraznú atmosféru. V prípade iných planét sa cyklóny nevytvárajú nad vodou a nepresúvajú sa, teda ostávajú vždy na póle planéty. Výskumníci pokračujú v skúmaní nedávno objaveného cyklónu a veria, že ďalšie výskumy prinesú viac odpovedí.

„V nasledujúcich prácach chceme zistiť, či je objavený cyklón rovnaký ako ten, ktorý pozorovala sonda Voyager 2. Nakoniec sa môže ukázať, že sa pozeráme na diametrálne odlišný mechanizmus,“ vysvetľuje Akins.

Hoci toho vieme veľa o Slnečnej sústave a jej planétach, aj táto štúdia dokazuje, že ešte stále na nás čakajú ukryté záhady. Vedecká komunita sa toto desaťročie lepšie zameria na výskum planéty Urán, je teda viac než isté že odhalíme ešte niekoľko ukrytých záhad.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close